Легендарне кафе 90-х: у Франківську від памʼятки XIX століття хочуть залишити лише фасад
Власнику будівлі відмовили у видачі дозволу на реконструкцію памʼятки, тож він подав до суду на міськраду.
Власнику будівлі відмовили у видачі дозволу на реконструкцію памʼятки, тож він подав до суду на міськраду.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 119 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
У Франківську памʼятка XIX століття, у якій в 90-х роках працювало легендарне кафе «Під лиликом», знаходиться під загрозою – власник хоче залишити від неї лише фасад, повідомляють у «Мапі Реновації».
У 90-х роках «Під лиликом» було місцем, де збиралась прогресивна молодь міста – тут можна було випити кави чи вина, зустрітись з друзями або зібратись гуртом однодумців і творити новаторське мистецтво. Саме у цьому закладі зародився Станіславський феномен – група українських письменників з Івано-Франківська.
Будівля була зведена у 1898 як житловий будинок, згодом тут працював жіночий пансіонат, а в радянські часи будинок перетворили на дитячий садок. У 1994 році будівлі присвоїли статус пам’ятки архітектури місцевого значення, а в 90-х і до початку 2000-х тут працювало кафе «Під лиликом» – після його закриття будинок використовували під магазини й офіси.
У 2015 подружжя Шегд спробувало реанімувати це місце та відкрити там книгарню-галерею, проте через два роки заклад припинив роботу і будівля стояла пусткою. У 2022 будинок викупив підприємець – восени 2023 він намагався отримати дозвіл на реконструкцію будівлі, проте міська рада відмовила у видачі таких документів. Згідно з законодавством, реконструкція на памʼятках заборонена – їх можливо лише консервувати, реставрувати чи музеєфікувати.
Згодом власник подав позов до суду про визнання протиправним та скасування рішення міськради. У коментарі онлайн-виданню представник власника обіцяв перепланувати лише внутрішній простір будинку та зберегти його зовнішній вигляд. Водночас сад навколо будинку вже встигли вирубати, а наміри уникнути реставраційних робіт без відповідних дозволів та науково-проєктної документації викликають занепокоєння за подальшу долю будинку, кажуть у «Мапі».
В організації закликають небайдужу громаду прийти на наступне засідання у справі, яке відбудеться 29 лютого, та підтримати Департамент містобудування та архітектури у боротьбі з забудовником. У «Мапі» також наголошують на важливості спільному моніторингу будівлі заради вчасного виявлення будь-яких будівельних робіт на памʼятці.
Нагадаємо, завтра Київрада голосуватиме за передачу під забудову історичних будівель.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті