У травні 2024 року на території Національного музею історії України знесли самовільно побудований храм. Нині звільнену від забудови територію готують до археологічних досліджень. «Хмарочос» поговорив з керівництвом музею про майбутні плани на цю ділянку.
Передісторія появи незаконної споруди на території музею
Будівля, відома як «церква-МАФ», проіснувала на Старокиївській горі 18 років – стояла тут з 2006-го. Тоді її незаконно побудувала громада УПЦ МП. Спочатку споруда мала вигляд трьох сполучених між собою кіосків (звідси і відома серед киян назва), поступово перетворившись на капітальну споруду — «Десятинний Храм Різдва Пресвятої Богородиці» УПЦ МП.
Зведення каплиці відбулося без дотримання законодавства: не проводилося археологічне обстеження, не отримано дозвіл від Інституту археології НАНУ, а також після завершення будівництва споруди її не було введено в експлуатацію згідно із встановленими процедурами. До того ж будівля каплиці була розташована у буферній зоні пам’яток ЮНЕСКО, де заборонене нове будівництво.
«Церква була споруджена на території НМІУ у незаконний спосіб. Цим самим ця споруда та її діяльність стали на перешкоді цільового використання ділянки, яка належить музею», — заявляє гендиректор Національного музею історії України, доктор історичних наук Федір Андрощук.
Дозвіл на спорудження «храму-МАФу» біля Десятинної церкви надав громаді УПЦ МП у 2004 році тодішній очільник музею Сергій Чайковський. У 2012 році церковна громада отримала право власності на будівлю. Проте земля залишилася у володінні музею.
Знесення незаконно збудованої споруди
У 2017 році відомий дослідник В’ячеслав Толпига зареєстрував петицію на знесення незаконної каплиці. У 2018 році архітектори Олександр Горбань та Олексій Шемотюк спробували підпалити споруду, вважаючи її незаконно зведеною.
З 2020 року Історичний музей домагався у суді знесення каплиці, Мінкульт та КМДА виступали у справі як треті сторони.
«Цю перешкоду (цільового використання ділянки музею – ред.) треба було усунути у законний спосіб, що і було зроблено музеєм. На це пішли роки, але суд прийняв справедливе рішення, а Державна виконавча служба забезпечила його виконання», — зазначає Федір Андрощук.
Господарський суд Києва 15 лютого 2023 року зобов’язав знести церковну споруду, а у вересні 2023 року й Північний апеляційний господарський суд зобов’язав знести незаконну «церкву-МАФ» на території музею історії України, коштом того, хто її збудував. Оскільки відповідач запевняв, що не має грошей на демонтаж, необхідну суму на знесення самобуду вирішив зібрати сам музей — на це знадобилася менш як доба.
На «банку» музею зібрали понад 800 тисяч гривень з необхідних 772 тисяч, що свідчить про загальне ставлення киян до незаконної споруди на території музею. 16 травня 2024 року Державна виконавча служба України забезпечила виконання судового рішення про демонтаж незаконної споруди.
Подальше використання звільнено від споруди території
«Наразі територію огороджено для експертного огляду та підготовки археологічних досліджень. Незаконна споруда була побудована на ділянці, яка погано вивчена з археологічного боку. Відомо, що поблизу неї раніше була знайдена піч для виготовлення цегли, яку використовували для спорудження камʼяних ранньосередньовічних споруд на цій території. Якщо її вдасться локалізувати, то ми зможемо створити новий експозиційний обʼєкт, який інтегруємо в екскурсійні програми нашого музею. Подальші плани залежать від того, що саме буде виявлено археологами на даній ділянці», — повідомив Федір Андрощук.
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті