КМДА перешкоджає створенню наглядових рад у комунальних підприємствах – депутатка Київради
За п’ять років київська влада не зробила наглядові ради в жодному КП, які відповідають необхідним критеріям.
За п’ять років київська влада не зробила наглядові ради в жодному КП, які відповідають необхідним критеріям.
Зроби добру справу і отримуй винагороди!
Нам як ніколи потрібна ваша підтримка. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 296 днів. За цей час ми опублікували 26302 новин та статей. Ми потребуємо вашої допомоги, щоб продовжувати якісно працювати далі. Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» та отримуйте приємні бонуси від редакції: квитки на культурні заходи в Києві, фірмовий мерч та актуальні книжки, можливість пропонувати редакції теми та багато іншого.
Стати членом Товариства | Хто ми такі?
КМДА перешкоджає створенню наглядових рад у комунальних підприємствах, як пише в «Економічній правді» депутатка Київради та народна депутатка восьмого скликання Верховної Ради Вікторія Пташник. Критерії, які визначають обов’язковість утворення такого органу, Київська міська рада затвердила ще в 2019 році.
Для цього КП достатньо відповідати одній з наступних вимог:
Вікторія Пташник вирішила дослідити скільки у Києві функціонує комунальних підприємств, що відповідають таким вимогам, і у скількох КП наглядові ради вже були створені протягом останніх п’яти років.
Отримані депутаткою дані за 2022 рік засвідчили, що в столиці лише у 13 комунальних підприємств тогочасна вартість активів перевищила два млрд грн. Зокрема, до переліку потрапили «Київметрополітен», «Київтеплоенерго», «Київавтодор», «Київпастранс», «Київзеленбуд» тощо.
Розмір статутного капіталу за 2022 рік перевищив два млрд грн лише у трьох підприємствах: «Київметрополітен», «Київтеплоенерго» та «Фінансової компанії «Житло-інвест». А сума чистого доходу склала понад 1,5 млрд грн взагалі тільки в одного КП – «Київтеплоенерго».
Однак з’ясувалося, що станом на кінець 2023 року наглядова рада не була утворена в жодному з зазначених комунальних підприємств.
«Створення наглядових рад вже майже п’ять років надійно саботується в КМДА… А в частині перспектив створення майже кожен із профільних заступників Кличка чи директор Департаменту КМДА відповіли мені, як під «копірку», що «орієнтовні терміни утворення наглядової ради та обрання її членів можливо буде визначити після прийняття відповідних розпорядчих документів», – заявляє Вікторія Пташник.
Як стверджує депутатка, наглядові ради довели свою ефективність у багатьох міжнародних компаніях. Адже такі органи є серйозним стримуючим і контролюючим важелем для керівників:
«У ситуації, коли в Києві все ще функціонує безліч КП, що управляють і розпоряджаються майном громади м. Києва, однак багато з них дотуються з київського бюджету, механізм незалежного контролю за їхньою діяльністю конче потрібний. Таким контролем могли б стати саме наглядові ради, якщо б їхні члени обирались на прозорому конкурсі».
Наразі, за словами депутатки, у КМДА працюють над новим проєктом рішення щодо наглядових рад у КП, яким хочуть переглянути затверджені майже п’ять років тому критерії. Їх вважають занадто широкими.
У 2021 році Центр економічної стратегії провів дослідження, в якому проаналізував 128 комунальних підприємств Києва. Виявилося, що лише у 12 КП рентабельність перевищувала 3%. Тож однією з рекомендацій дослідження було створення дієвих наглядових рад у найбільших комунальних підприємствах.
Раніше «Хмарочос» розповідав про перевірку столичних КП, яка виявила численні системні порушення: маніпуляції з публічними закупівлями, неналежне використання комунального майна в інтересах третіх осіб і постійне невиконання фінансових планів.
Також причиною неефективної роботи підприємств є те, що низка КП виконують суміжні функції, фактично дублюючи роботу одне одного. Але процедура закриття підприємства дуже складна та витратна. Тому рішенням цієї проблеми може стати об’єднання схожих за функціями комунальних установ.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті