Зроби добру справу і отримуй винагороди!
Нам як ніколи потрібна ваша підтримка. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 298 днів. За цей час ми опублікували 26304 новин та статей. Ми потребуємо вашої допомоги, щоб продовжувати якісно працювати далі. Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» та отримуйте приємні бонуси від редакції: квитки на культурні заходи в Києві, фірмовий мерч та актуальні книжки, можливість пропонувати редакції теми та багато іншого.
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
Фото: Яна Білявська

Мозаїку на Палаці школярів на вулиці Генерала Воробйова, 15 у Києві зберегли, одночасно утепливши фасад будівлі. Червону ряднину, що звисає з піонерського ріжка, зафарбували у білий колір. Спершу наміри адміністрації закладу закрити твір викликали обговорення у соцмережах, а депутатка Київради звернулася до голови Солом’янської РДА.

Натомість радянську мозаїку на фасаді ліцею у Вінниці таки закрили, намалювавши поверх утеплювача «найбільший в Україні мурал із вишиванкою». Пояснювали тим, що проєкт передачав цілковите утеплення будівлі.

Однак існує чимало прикладів, коли монументальне мистецтво зберігали під час ремонтів і реконструкцій. Художниця Інга Леві зробила підбірку таких прикладів із України та Польщі, якою поділилася з «Хмарочосом».

На Оболоні в Києві зберегли мозаїку на фасаді школи №143. Попри те, що композиція мала складний контур, його змогли обійти утеплювачем.

Фото: Ельміра Еттінгер
Фото: Ельміра Еттінгер

У Мирополі Житомирської області почали утеплювати фасади гімназії з мозаїкою Зінаїди Мосійчук, але місцеві жителі запротестували. Мозаїку не лише зберегли, але й внесли в реєстр об’єктів культурної спадщини.

Фото: Yevgen Nikiforov

Мозаїка на фасаді одного з корпусів Київського торговельно-економічного університету на вулиці Кіото:

Фото: Олена Зелінська

У польскому місті Бельсько-Бяла зберегли мозаїку кінця 1970 — початку 1980-х навіть попри її поганий стан. Приватний інвестор, який купив колишній в’язальний цех, збирається її реставрувати та встановити підсвітку.

«Коли ми купили будівлю, ми знали, що мозаїка буде її частиною і стане для нас цінним надбанням. Пріоритетом було захистити її, а згодом змусити засяяти», — заявив Шимон Полак, комерційний директор компанії-власника.

Фото: bielsko.biala.pl

Ось так зберегли сграфіто на міському будинку культури у Члухуві, Польща:

Фото: Dariusz

Після реконструкції Будинку товарів «Слов’янин» у польських Пижицих залишили мозаїчні панно:

Фото: mcarchitekci.pl
Фото: mcarchitekci.pl

Працівники, які займалися реконструкцією універмагу «Воднік» у польському місті Сероцьк акуратно вирізали фрагменти утеплювача навколо муралів-сграфіто. Твори добре збереглися з 1970-х років.

Фото: straznicyczasu.pl
Фото: straznicyczasu.pl

Сонце, виконене у техніці сграфіто, на Будинку культури залізничників у польському Щецині обійшли утеплювачем:

Фото: instagram.com/dama_z_lasiczka/

Таким само способом зберегли абстрактну мозаїку на фасаді бібліотеки у місті Ласьк, Польща:


Зберегли мозаїки на фасаді обласного палацу культури в Миколаєві:

До ремонту фасаду
Після ремонту
Після ремонту

У місті Гадяч Полтавської області вирішили не зашивати вагонкою фрагмент викладеної керамічною плиткою мозаїки невідомого автора.

Фото: instagram.com/ukrainianmosaics

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button