Міністерство культури витратило 24 мільйони гривень на книги «для зміцнення національної єдності»
Аудитори виявили проблеми у закупівлі та розповсюдженні книжок для зміцнення національної єдності.
Аудитори виявили проблеми у закупівлі та розповсюдженні книжок для зміцнення національної єдності.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 114 днів. За цей час ми опублікували 24919 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Державна аудиторська служба України провела перевірку, у ході якої виявила недоліки у реалізації проєкту «Книга для зміцнення національної єдності», організованого Міністерством культури України, про що зазначає NGL.media. За два роки на видання книг, які мали підтримати культурну єдність та патріотизм, було витрачено понад 24 мільйони гривень.
Відбір книжок здійснювався через конкурс, а їхнє розповсюдження забезпечувало державне підприємство «Центр захисту інформаційного простору України» (ЦЗІПУ). Проте аудит виявив, що значна частина книг залишалася на складах — у деяких випадках до 90% тиражу. Попри це, Міністерство культури продовжує програму «Книга для зміцнення національної єдності».
Перший конкурс оголосили у вересні 2022 року і в листопаді конкурсна комісія затвердила 18 книжок, які видали коштом державного бюджету через ЦЗІПУ. Оскільки відбір учасників відбувався у форматі мистецького конкурсу, підприємство укладало угоди напряму, без відкритих тендерів. У 2023 році в рамках проєкту видали 41 книжку. Загалом протягом 2022–2023 років ЦЗІПУ уклало 59 угод із видавництвами на суму 24,2 мільйона гривень.
Також у рамках проєкту «Книга для зміцнення національної єдності» у 2022–2023 роках усі книги, незалежно від жанру чи формату, друкувалися однаковим накладом — 1000 примірників. Єдиним винятком стала збірка матеріалів Центру стратегічних комунікацій «Як російський інформаційний корабель пішов на… Наративи пропаганди під час повномасштабної війни», яку «Саміт-Книга» видала накладом 3000 примірників. Видавці критикують підхід до тиражів.
Олександр Красовицький із видавництва «Фоліо» вважає, що Міністерство культури повинно чіткіше визначати тематику конкурсів. «Деяким книгам вистачить 300 примірників, іншим потрібні 5 000. Це має вирішувати експертна рада або ЦЗІПУ, а не друкувати однакові тиражі.
Взагалі видавництва проєкту отримали такі суми:
Розслідування показує, що програма потребує чіткішого регулювання та прозорості у відборі видавців, накладах та ціноутворенні. Список книг доступний на платформі NGL.media.
Нагадуємо, що Українці, які у 2024 році стали повнолітніми, отримають сертифікат у «Дії» на суму 908 грн для придбання електронних, паперових й аудіо книжок українською мовою.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті