Як це — жити взимку в Делі, коли все затягнуто щільним смогом?
Якщо побути на вулиці більш як кілька хвилин, можна відчути у роті смак попелу, на дорозі не видно нічого далі двох метрів.
Якщо побути на вулиці більш як кілька хвилин, можна відчути у роті смак попелу, на дорозі не видно нічого далі двох метрів.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 118 днів. За цей час ми опублікували 24954 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Взимку небо Делі стає сірим, і місто огортає щільна завіса смогу. Якщо побути на вулиці більш як кілька хвилин, можна відчути у роті смак попелу. Якщо бігти або й просто йти у швидкому темпі, починаєш задихатися. На дорозі не видно нічого далі двох метрів, розповідає Вікас Пандей, автор BBC News India.
Більшість шкіл зачиняються, парки порожні, мешканцям індійського мегаполісу радять не виходити з дому — розкіш, яку не можуть дозволити собі ті, чий заробіток залежить від перебування на відкритому повітрі: рікші, кур’єри доставки, а також загалом ті, від кого вимагається бути в офісі щодня. Заможні люди можуть собі дозволити тимчасово виїхати з міста або купити очищувачі повітря.
У цей понеділок і вівторок індекс забрудненості повітря пилом (завислими частками PM 2.5 і PM10) сягав 1200-1500 пунктів, за даними різних моніторингових сервісів, — за максимально допустимого значення у 100. Така ситуація з повітрям у Делі спостерігається принаймні останні 15 років.
Газетні шпальти рясніють словами «токсичний», «смертоносний», «отруйний». Попри зусилля журналістів, активістів, фахівців, які досліджують причини смогу та пропонують рішення, й навіть попри вимогу Верховного суду до уряду вжити заходів, нічого не робиться.
Однією з причин щорічного смогу в Делі є дим від спалювання стерні фермерами, щоб швидко очистити поля для посіву під наступний урожай. Ефект посилює низька швидкість вітру взимку. В уряді говорили про забезпечення фермерів технікою і фінансовою підтримкою для менш шкідливих способів очистити поля, та далі балачок справа не зайшла.
Ще один чинник — вихлопи автомобілів, а також викиди з заводів і будівельних майданчиків. Повітря псують і феєрверки, що їх запускають на свято Дівалі попри заборону.
Уряд 20-мільйонного міста вживає лише короткострокові заходи, такі як тимчасовий мораторій на будівництво або ж використання антисмогових гармат. У довшій перспективі це нічого не міняє.
У більшості демократичних країн така критична ситуація призвела б до масових протестів, однак у Делі обурення обмежується соціальними мережами, нарікає Пандей.
Дехто припускає, що люди терплять, бо наслідки для здоров’я не є негайними: респіраторні захворювання розвиваються поступово. Однак статистика свідчить, що у 2019 році забруднене повітря призвело до понад 2,3 мільйона передчасних смертей в Індії.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті