Зроби добру справу і отримуй винагороди!
Нам як ніколи потрібна ваша підтримка. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 288 днів. За цей час ми опублікували 26247 новин та статей. Ми потребуємо вашої допомоги, щоб продовжувати якісно працювати далі. Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» та отримуйте приємні бонуси від редакції: квитки на культурні заходи в Києві, фірмовий мерч та актуальні книжки, можливість пропонувати редакції теми та багато іншого.
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
Феміністичний марш у Польщі 8 березня. Фото: facebook.com/porozumienie8marca

У Міжнародний жіночий день 8 березня польські активістки відкрили у Варшаві клініку абортів, повідомляє Notes from Poland.

У Польщі зараз діють найжосткіші в Європі (за виключенням кількох невеликих католицьких держав, таких як Ватикан, Андорра, Ліхтенштейн) обмеження на аборти. Зміни до законодавства у 2021 році залишили жінкам лише дві легальні причини для штучного переривання вагітності: загроза життю чи здоров’ю матері та якщо вагітність настала внаслідок злочинного акту.

Графік показує динаміку легальних абортів у Польщі у 2018-2023 роках. Аборти через дефект плода припинилися. Натомість кількість переривань вагітності, що загрожує життю та здоров’ю матері, зросла у 20 разів

Кількість легальних абортів у Польщі у перший рік заборони впала до сотні. Натомість тоді ж щонайменше 34 тисячі польок вдалися до нелегальних абортів або до так званого абортного туризму.

Клініку абортів під назвою «Аботак» запустила група Abortion Dream Team. Облаштування закладу профінансували спільнокоштом, зібравши 36 тисяч євро за пів року.

На відкриття завітали противники абортів, які переконані, що така клініка не має права існувати у Польщі. Вони обливали відвідувачів червоною фарбою і називали їх «дітовбивцями».

Насправді «Аботак» не надає медичних послуг як таких. Тут забезпечують простір для прийому абортивних пігулок жінкам, які замовили ці медикаменти заздалегідь. Працівниці не змушують жінок пояснювати причини свого рішення. У клініці також пропонують тести на визначення вагітності та консультують щодо можливостей її переривання, зокрема за кордоном.

Фото: facebook.com/porozumienie8marca

Закон не забороняє переривати вагітність самостійно — за допомогою таблеток чи у будь-який інший спосіб. Кримінальну відповідальність за аборти покладено не на вагітних жінок, а на лікарів чи інших людей, які допомагають у процедурі. За таку допомогу ті ризикують наразитися на три роки в’язниці. Противники абортів вважають, що працівники «Аботак» підпадають під цю відповідальність.


У 2023 році одна з керівниць Abortion Dream Team Юстина Виджинська була звинувачена у сприянні аборту, бо передала іншій жінці свої абортивні пігулки. Справу переглядатимуть через деякі процедурні порушення.

Фото: facebook.com/aborcyjnydreamteam

«Аботак» навмисне відкрили навпроти будівлі парламенту Польщі, аби тиснути на владу. Торік уряд Дональда Туска намагався просунути закон, який би дозволяв аборти на першому триместрі, однак закон так і не ухвалили.

Протест у Гданську у 2020 році. Фото: LukaszKatlewa, CC BY-SA 4.0

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button