Зроби добру справу і отримуй винагороди!
Нам як ніколи потрібна ваша підтримка. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 302 днів. За цей час ми опублікували 26351 новин та статей. Ми потребуємо вашої допомоги, щоб продовжувати якісно працювати далі. Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» та отримуйте приємні бонуси від редакції: квитки на культурні заходи в Києві, фірмовий мерч та актуальні книжки, можливість пропонувати редакції теми та багато іншого.
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
фото: theconversation

Під час квітневої конференції в Паризькій школі економіки, професор Габріель Цукман порушив питання, чому дуже багаті платять менше податків, ніж звичайні люди, і як це можна змінити.

Габріель очолює Кампанію за глобальний податок на багатство для надзаможних. Він неодноразово зазначав, що ці люди рідко платять великі податки на свої статки, пише Financial Times.

За словами Цукмана, більшість багатіїв залишає прибутки у своїх компаніях, щоб не виплачувати оподатковувані дивіденди. Наприклад, Amazon ніколи не виплачувала грошові дивіденди на акції, а Alphabet зробила це лише минулого року. Це дозволяє багатству зростати разом з вартістю акцій без оподаткування і часто приховуватися в холдингових компаніях.

Габрієль досліджував оподаткування в США з 2018 по 2020 роки й виявив, що хоча середня податкова ставка в цей час становила 30,7% – 100 найбагатших американців платили лише трохи більше 20%. Це стало можливим завдяки податковим пільгам, які вони отримали від Дональда Трампа у 2018 році. Багатії також уникають податків після смерті: податок на спадщину в США майже зник, і спадкоємці платять лише 7%, хоча офіційна ставка — 40%.

Читайте також: Нерівність у світі зараз така ж сильна, як і за колоніальних імперій початку ХХ століття, — дослідження

У Бразилії, де рівень нерівності дуже високий, ситуація ще гірша. Більшість податкових надходжень країни надходить від споживчих податків, таких як ПДВ, що в основному впливають на бідних. Однак Бразилія не оподатковує дивіденди, які отримують багатії. В результаті звичайні бразильці платять податки на рівні 45-50%, а найбагатший 1% населення — на 20% менше. Габріель Цукман не зміг знайти жодної країни, яка успішно оподатковує надбагатих.

Вчений пропонує, щоб кожен мільярдер сплачував щорічно податки на рівні хоча б 2% від свого багатства. Однак ці 2% навіть не зменшать нерівність, оскільки багатство мільярдерів зростає на 7% щороку.

ЄС вже підтримує дослідження Зукмана, але справжній прорив стався у 2024 році, коли Бразилія, країна-господар G20, запросила його представити план на зустрічі міністрів фінансів. Бразилія навіть змусила ліберального президента Аргентини Хав’єра Міллеї підписати спільну декларацію: «З повагою до податкового суверенітету ми будемо прагнути до співпраці, щоб забезпечити ефективне оподаткування надвисоких багатств».

Вдома уряд Бразилії планує ввести мінімальний податок для 141 000 бразильців, чиї доходи на рік перевищують 172 000 доларів. Також планується введення податку на дивіденди. У Франції національна асамблея в лютому проголосувала за мінімальний податок на багатство 2% для людей, чиє чисте багатство становить понад 100 мільйонів євро. Великобританія вже скасувала схему «non-dom», яка дозволяла не платити податки на іноземні доходи, а Цукман активно пропонує свій план урядам інших європейських країн.

Нагадуємо, що надзаможні звільняють себе не лише від сплати податків, так, наприклад у «Київтеплоенерго» зазначають, що більшість киян сплачують рахунки вчасно, але близько 15% споживачів мають понад 70% усієї заборгованості. – Це здебільшого власники елітних квартир і великих апартаментів, які не сплачують комунальні послуги.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button