Маштабні пожежі та знищення заповідної природи – що зараз відбувається із заповідником «Асканія-Нова»
Нажаль через окупацію науковці можуть використовувати тільки супутникові знімки для оцінки ситуації.
Нажаль через окупацію науковці можуть використовувати тільки супутникові знімки для оцінки ситуації.
Видання «RFI» поділилося станом Херсонського заповідника «Асканія Нова». За їхніми словами, там зараз відбувається мовчазний екоцид.
Першого липня 2025 року в заповіднику «Асканія-Нова» на Херсонщині сталася велика пожежа. Вогонь охопив 942 га заповідної території, знищивши важливі степи.
Це вже не перший випадок – за останні два роки сталося щонайменше вісім пожеж, більшість з яких спричинені російською військовою присутністю: системами ППО, авіацією, ракетами та будівництвом фортифікацій, і всі вони сталися в степах, які є головною цінністю «Асканії-Нови».
Остання пожежа була в тому ж районі, що й стихійне лихо вересня 2023 року – в масиві «Успенівка». Тоді були знищенні унікальні природні угруповання, занесені до Зеленої книги України, зокрема ковили української та волосистої.
Тоді вигоріло понад 1790 гектарів через блискавку, про що свідчать супутникові знімки. Це була найбільша, сьома пожежа в заповіднику з початку повномасштабного вторгнення. Росіяни не мали достатньо техніки для гасіння великого степового масиву.
З початку 2022 року в результаті пожеж у заповідній зоні знищено понад 3 500 гектарів, з яких більше 2 200 гектарів — степи, що знаходяться під охороною. Також з жовтня 2022 року росіяни розмістили на території заповідника техніку, ППО та особовий склад, а територію перетворили на полігон. Це сприяло новим загорянням степових ділянок у 2023 році.
Адміністрація заповідника повідомила, що пожежа 22 серпня 2023 року сталася через падіння частини ракети, а пожежа в липні 2025 року — через роботу російської ППО. Окупанти намагалися перекласти провину на українські «дрони».
Загалом під час окупації постраждали заповідні ділянки, які охороняються вже більше століття: «Стара» — з 1898 року і «Успенівка» — з 1927 року.
Вся ця територія входить до Смарагдової мережі України та має сертифікат ЮНЕСКО в рамках програми «Людина і біосфера» і до міжнародного списку Рамсарської конвенції про охорону водно-болотних угідь. Вони є домівкою для багатьох рідкісних рослин і тварин, що перебувають під загрозою зникнення.
Окупація завадила повному моніторингу екосистеми – науковці використовують тільки супутникові знімки. Оцінка ситуації базується лише на дистанційних даних. В умовах війни «Асканія-Нова» стала не еталонним об’єктом охорони природи, а прикладом безкарного знищення природної спадщини.
Нагадаємо, що ще на початку повномаштабного вторгення, весною 2022 року ГО «Екодія» зафіксувала понад 200 екоцидів, а міністр захисту довкілля Руслан Стрілець заявив, що Україна може стати першою країною у світі, яка отримає репарації за злочини проти довкілля. Збитки, які Росія завдала природі, вже складають сотні мільярдів гривень.
Та за ці роки і сумма збитків збільшилась і до відповідальності країну – агресора поки не притягнули.
Цей матеріал не вийшов би без підтримки членів нашого Товариства.
Зараз для сталої роботи видання ми шукаємо 1000 нових учасників спільноти, а в обмін на вашу участь пропонуємо цікаві бонуси!
Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» всього від 100 грн/місяць!
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті