Зроби добру справу і отримуй винагороди!
Нам як ніколи потрібна ваша підтримка. «Хмарочос» пише про розвиток міст 11 років та 0 днів. За цей час ми опублікували 26728 новин та статей. Ми потребуємо вашої допомоги, щоб продовжувати якісно працювати далі. Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» та отримуйте приємні бонуси від редакції: квитки на культурні заходи в Києві, фірмовий мерч та актуальні книжки, можливість пропонувати редакції теми та багато іншого.
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
Моховий ярус молодого лісу, 2025 рік. Фото: Анна Куземко / lb.ua

У той час, як територія на місці висохлого внаслідок катастрофи Каховського водосховища заростає й перетворюється на луг, вона лишається забрудненою токсичними речовинами, йдеться у статті, опублікованій цієї весни в журналі Science, повідомляє The Guardian.

Роками у воду потрапляли важкі метали з розташованих за течією промислових підприємств та інші забрудники. Вони осідали на дні водосховища, утворюючи величезну губку. За словами фахівчині з прісноводної екології Олександри Шумілової, провідної авторки дослідження, загальний обсяг осаду сягав приблизно 1,5 кубічних кілометра.

Після підриву дамби росіянами у червні 2023 року й осушення водосховища значна кількість забрудників розлилася ширшою територією — важкі метали могли потрапити у джерела води, ґрунт, поглинатися рослинами. Навіть якщо йдеться про відносно невеликі дози, вплив таких речовин можна порівняти з поступовим накопиченням радіації.

Липень 2023, відновлення рослинності через місяць після спуску Каховського водосховища. Фото: С. Скорик

При цьому наразі невідомо, як забрудники переносяться всередині харчового ланцюга конкретно в цій зоні — поки що проводити там систематичні дослідження небезпечно.


У статті рознесений водою токсичний осад порівнюється з бомбою уповільненої дії.

Забруднення, втім, не заважає природному відновленню — як це сталося у випадку Чорнобильської катастрофи. Вчені вважають, що протягом п’яти років відновиться 80% функцій екосистеми, втрачених через будівництво дамби.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button