Частина єврейської громади виступила проти чинного проєкту меморіального центру «Бабин Яр»
Громаду занепокоїло походження грошей на реалізацію проєкту і загроза розкопок на старому єврейському кладовищі
Громаду занепокоїло походження грошей на реалізацію проєкту і загроза розкопок на старому єврейському кладовищі
Фото: babynyar.org
Нещодавно оголосили переможця конкурсу на кращий проєкт Центру Голокосту «Бабин Яр» – це команда австрійських архітекторів Querkraft Architekten. Основна ідея концепції передбачає роботу зі сприйняттям відвідувачів майбутнього меморіалу. Втім, Асоціація єврейських організацій та громад України Ваад виступила з критикою проєкту, повідомляє видання Deutsche Welle.
Підозру в єврейської громади викликало походження грошей із приватних фондів.
«Чому росіяни мають будувати в Україні меморіальний центр? Іде війна з Росією, в якій щодня гинуть люди, і раптом нам російські бізнесмени “намагаються збудувати” меморіал. Я бачу в цьому проекті “Троянського коня”, якого росіяни використають, аби показати всьому світу, що українці начебто антисеміти, фашисти, які не можуть самі збудувати меморіал», – коментує співголова Асоціації єврейських організацій та громад України Ваад Йосиф Зісельс.
Директор Меморіального центру Геннадій Вербиленко зазначив, що проєкт реалізується за кошти приватних донорів. Крім того, організація запланували фандрайзингову кампанію по всьому світу задля втілення проєкту, попередні розрахунки вартості якого складають приблизно 100 мільйонів доларів. Конкурс проводився компанією [phase eins]. за дорученням Благодійного фонду і підтримки Київської міської державної адміністрації.
Зауважимо, що до складу наглядової ради, серед інших, входить болгарський політик Ірина Бокова, яка неодноразово звинувачивалася у корупційних зв’язках та підтримці президента РФ Путіна, російський підприємець та мільярдер Герман Хан – крупний акціонер Альфа-Груп, глава інвестиційної компанії L1 Energy, а також український олігарх Віктор Пінчук.
Фото: babynyar.org
Ба більше, Асоціації єврейських організацій та громад не подобається і сама концепція меморіалу.
«Вхід до центру пролягатиме через штучний яр, який на 20 метрів входить в землю. Цього не можна робити, адже на цьому місці був єврейський цвинтар, це можна побачити на історичних картах. Як можна копатися в кістках, попелі, залишках людей, які були там поховані?» – пояснює Йосиф Зісельс.
На це директор фонду Геннадій Вербиленко відповідає, що старе єврейське кладовище дійсно частково розташоване на території Меморіального центру, а тому Меморіал збудував огорожу на відстані п’ять метрів від межі кладовища і відтоді займається благоустроєм цієї ділянки. Директор пообіцяв, що реалізація проєкту цієї території не торкатиметься. Крім того, Геннадій Вербиленко запевнив, що на ділянках, де будуть основні роботи, не було масових розстрілів чи захоронень.
Київський міський голова відреагував на ситуацію закликом «шукати компроміс».
Читайте також: 29 вересня у Києві пройде Марш пам’яті «Бабин Яр»
Цей матеріал не вийшов би без підтримки членів нашого Товариства.
Зараз для сталої роботи видання ми шукаємо 1000 нових учасників спільноти, а в обмін на вашу участь пропонуємо цікаві бонуси!
Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» всього від 100 грн/місяць!
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті