Зроби добру справу і отримуй винагороди!
Нам як ніколи потрібна ваша підтримка. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 304 днів. За цей час ми опублікували 26351 новин та статей. Ми потребуємо вашої допомоги, щоб продовжувати якісно працювати далі. Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» та отримуйте приємні бонуси від редакції: квитки на культурні заходи в Києві, фірмовий мерч та актуальні книжки, можливість пропонувати редакції теми та багато іншого.
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Ще минулого року в Борисполі закінчили будівництво муніципального притулку-пункту стерилізації бездомними тваринами. На його відкриття дуже чекають місцеві зооактивісти та волонтери.

Вже багато років волонтери міста опікуються безпритульних тварин у волонтерському притулку ГО «Артемон». Волонтери утримують тварин в тому числі за власні кошти, проводять стерилізації, контролюючи таким чином кількість безпритульних тварин у місті.

У 2017 році в Борисполі почали будувати муніципальний центр догляду за тваринами у місті. Проєктом будівництва там передбачалось облаштувати притулок для одночасного утримання на 135 собак, кухню, де працівники могли б готувати для них їжу та пункт стерилізації. Юлія та Ірина створили ескіз майбутнього центру, за яким потім було створено проєкт будівництва, прописали посадові інструкції персоналу, комплекси заходів по роботі з тваринами тощо.

Проте під час будівництва стало ясно, що деякі вимоги, затверджені профільним підприємством, що займається розробкою таких проєктів,  просто не виконуються будівельниками без жодних попереджень та обговорень. Таким чином з кухні зник котел, а підлогу у вольєрах залили бетоном. А вже після закінчення будівництва, до притулку відмовились перевозити тварин з волонтерського притулку «Артемон».

Волонтерка доглядає за тваринами в притулку ГО «Артемон»

Ірина Гах та більшість волонтерів міста переконані, що після закінчення будівництва Юлія, як людина з досвідом у цій справі, мала б очолити та налагодити роботу нового та сучасного центру для тварин, де як працівники, так і волонтери зможуть працювати, а тварини жити в хороших умовах. Міський голова на початку теж не виключав можливості назначити Юлію директоркою центру, проте відмовився від цієї ідеї, зазначивши, що їх бачення щодо опікування тваринами відрізняються.

Ситуацію ускладнило те, що власник землі, на якій зараз перебуває волонтерський притулок «Артемон», розпочав там будівництво, про що він повідомляв раніше, тож тепер територія, на якій перебувають 80 мешканців притулку скоротилась з 30 соток до 15.

З чого все почалося?

Десять років тому Юлія Опанасюк, що нині є директоркою волонтерського притулку для тварин «Артемон» та однойменної ГО, звернулась до міської влади з проханням виділити землю для майбутнього притулку для тварин. Тоді питання вирішили досить швидко – буквально одним телефонним дзвінком міського голови Анатолія Федорчука. За словами мера, він теж давно хотів навести в місті порядок з безпритульними тваринами.

Тоді місцевий підприємець надав в користування волонтерського притулку ділянку землі, площею 30 соток та будинок на околиці міста, де раніше був радгосп. Там з’явились перші вольєри, а за кілька років розпочали першу в місті програму стерилізації тварин. Щоправда, тоді стерилізацію проводили в Києві, її оплачували австрійські донори, а згодом німецькі фонди, а місто оплачувало трансфер до Києва та назад. Пошуком спонсорів для стерилізації теж займалася Юлія Опанасюк. Виділяти кошти для стерилізації тварин у місті почали лише з 2017 року,  вони перераховувались на рахунок приватної клініки Борисполя, куди могли привозити тварин волонтери.

За словами волонтерів, фінансування на стерилізацію тварин у Борисполі почало надходити з 2017 року. Скрін копія надана Іриною Гах

Говорити про потребу міста в притулку для тварин почали майже одразу. Власник наданої в користування ГО «Артемон» землі не мав наміру віддавати землю волонтерам в постійне використання, тож відразу попередив, що згодом хотів би використовувати її для власних потреб.

Планування та проєктування майбутнього притулку

Ескізи для майбутнього центру-пункту стерилізації розробили Юлія разом з іншими волонтерками з ГО «Артемон», після того як вони об’їздили декілька притулків Київщини, створили оптимальний ескіз бориспільського притулку. Для них було важливо створити повноцінний центр догляду за тваринами, де їх зможуть стерилізувати та утримувати до того моменту, коли по тварин прийдуть нові господарі.

Ескіз був погоджений та доповнений «НДПІ містобудування м. Києва», що й розробило проєкт бориспільського притулку, відповідно до технічних вимог та санітарно-ветеринарних норм, що існують для центрів, де мають розміщуватися тварини. Будувати центр з нуля почали за адресою вул. Гоголя, 63 вже у 2017 році. Тоді вартість будівництва оцінили в 7,6 млн гривень, згодом вона зросла до 11 мільйонів гривень.

Проблеми будівництва

Проте вже після початку будівництва, волонтери, що часто там бували, почали помічати невідповідності в тому, який проєкт втілювали будівельники. Замість того, щоб створити дренажну підлогу та систему стоків у вольєрах, де постійно знаходитимуться тварини, підлогу залили бетоном. На території відмовились бурити власну свердловину, щоб забезпечити безперебійну подачу води до центру, а на кухні відмовились від встановлення котла, натомість тварин годуватимуть сухим кормом.

Фото в процесі будівництва притулку станом на 2018 рік. Фото Тетяна Ходченко

«Жодна тварина не може жити на голому бетоні: ні корова, ні свиня, ні кіт, ні собака, ні птиця. І навіть якщо підґрунтя – бетон, то зверху мають бути дерев’яні стелажі. Прибрали котел. (…) Має бути присутній сухий корм, але має бути й варений для окремих тварин: старих та хворих. Це якщо говорити про притулок, а не пункти знищення». – коментує оновлення проєкту Ірина Гах, очільниця місцевої «Екологічної ліги».

«Ми прислуховувались, в першу чергу, до нашої громадської організації. На мою думку, все що вони хотіли – ми врахували. Але життя не стоїть на місці. А думаю, дай Боже, щоб відкрити цей заклад, щоб всі міста йшли цим шляхом і зробили стільки, скільки ми зробили і вклали стільки бюджетних грошей, скільки ми вклали, для того, щоб цей проєкт запустити. Критикувати та шукати недоліки в закладі, що ще не почав функціонувати – це не коректно», – прокоментував міський голова Анатолій Федорчук запитання про зміни в проєкті будівництва. Відсутність котла він обґрунтував тим, що з економічної точки зору, витрати на годівлю тварин будуть однаковими, однак саме за наявності котла на кухні там можуть з’явитися пацюки та миші.

Міський голова Борисполя Анатолій Федорчук

За словами волонтерок, міський голова Борисполя змінив свою думку щодо притулку-пункту стерилізації після того, як відвідав КП «Центр поводження з тваринами» у Харкові, де за численними повідомленнями зоозахисників замість утримання тварин в притулку, їх масово знищують. Натомість очільник міста зазначив, що, оцінивши досвід харківського та львівського КП, він вирішив зробити деякі послуги центру комерційними, таким чином, щоб центр міг заробляти на свої потреби сам.

«Ми хочемо надавати послуги жителям: той самий відлов і стерилізація. тобто те, що я побачив в КП у Харкові та у Львові, з їхнього досвіду. Тобто вони на цьому мають певний відсоток, щоб утримувати додатковий штат. За прибуток мова наразі не йде, в будь-якому разі частина одиниць буде утримуватись за рахунок бюджету міста», – зі слів міського голови Анатолія Федорчука.

Однак ситуація наразі виглядає так, наче відкриття центру затягується, а весною до нового притулку відмовились перевозити тварин з волонтерського притулку ГО «Артемон» Юлії Опанасюк попри сподівання волонтерів.

Власник землі, де зараз знаходиться притулок, лояльно ставиться до волонтерського притулку, що багато років існує на його території, проте він вже почав власне будівництво, тож так само сподівається якнайшвидше отримати свою земельну ділянку в повне розпорядження.

Пізніше стало відомо, що не зважаючи на попередні наміри міського голови, Юлія Миколаївна не зможе очолити збудований центр-пункт стерилізації.

За словами міського голови, він вже має кандидатуру на посаду майбутнього директора притулку, зазначив, що ця людина має бути хорошим менеджером. Проте Юлія Опанасюк має побоювання, що новий директор центру не матиме достатнього досвіду в роботі з тваринами та закладами такого типу. Адже їй відомо, що серед закупленого для центру обладнання немає автівки, обладнаної для відлову тварин з вулиць та кліток.

Посадова інструкція директора притулку для тварин у Борисполі, розроблена Іриною Гах

«Директор – це в першу чергу менеджер, який любить тварин та міг би заробляти для закладу – щоб не все утримувати 100% за рахунок бюджету: надавати послуги населенню, відлов та стерилізацію, комунікацію з жителями, щоб вони більше забирали тварин», – зазначає очільник Борисполя Анатолій Федорчук.

Що буде далі?

Власник землі, де зараз знаходиться волонтерський притулок, повідомив Юлію, що він планує якнайшвидше почати будівництво на ділянці, яку займають тварини. Тож землю діючого притулку скоротили удвічі. Отримавши відмову на прохання перевезти тварин до вже збудованого центру, жінка також не може налагодити співпрацю з донорами з Німеччини через відсутність документів на будівлю.

На питання чому центр і досі не відкривають, міський голова Анатолій Федорчук, повідомив, що майже три роки пішло на вирішення проблем з електропостачанням, але наразі питання вирішене. Він розповів, що зараз у центрі збирають та інтегрують досвід від інших подібних підприємств, що діють в Україні. Саме тому очільник міста відвідував КП «Центр поводження з тваринами» у Харкові, а місяць тому вже до притулку в Борисполі приїздила радниця міського голови Львова з питань поводження з тваринами та колишня директорка ЛКП «Лев» у Львові Оксана Кошак.

Відвідавши майбутній притулок для тварин у Борисполі, попри існуючі недосконалості в проєкті, Оксана Кошак дала йому схвальну оцінку. Вона переконана, що в подальшому, новий центр буде орієнтуватися саме на гуманний досвід роботи з тваринами, який вже має ЛКП «Лев» та додала, що міський голова Борисполя планував візит до Львова, щоб отримати досвід і цього центру роботи з безпритульними тваринами. Уточнити цю інформацію в Анатолія Федорчука нам не вдалося.

Усі фото з відкритих джерел

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button