Фейкова копія «Дії» та вилиті дози вакцин: як працює чорний ринок ковід-сертифікатів в Україні?
Щоб створити справжній сертифікат, лікарю, який бере участь у незаконній схемі, достатньо просто вилити дозу вакцини.
Щоб створити справжній сертифікат, лікарю, який бере участь у незаконній схемі, достатньо просто вилити дозу вакцини.
Зроби добру справу і отримуй винагороди!
Нам як ніколи потрібна ваша підтримка. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 305 днів. За цей час ми опублікували 26351 новин та статей. Ми потребуємо вашої допомоги, щоб продовжувати якісно працювати далі. Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» та отримуйте приємні бонуси від редакції: квитки на культурні заходи в Києві, фірмовий мерч та актуальні книжки, можливість пропонувати редакції теми та багато іншого.
Стати членом Товариства | Хто ми такі?
Фото: Gilles Lambert / Unsplash
Міністерство цифрової інформації виявило підробну копію мобільного застосунку «Дія» для Android, яка генерує підробні документи. На відміну від справжньої «Дії», яка завантажується з Google Play, фейкову програму можна скачати лише за посиланням у форматі .apk. Про це повідомив голова Мінцифри Михайло Федоров.
«Мета — створювати підробки ковідних сертифікатів і фейкові паспорти для придбання алкоголю неповнолітнім. Звісно, документи не валідуються через QR», — зазначив Федоров.
Міністр наголосив, що ті, хто користується подібними програмами, можуть потрапити під кримінальну статтю «підроблення документів» (за статтею УК 358, за використання завідомо підробленого документа загрожує покарання від штрафу до 57 тисяч гривень, до обмеження волі на два роки).
Завантажити фейковий сертифікат у справжню «Дію» — неможливо, запевняють у Мінцифрі.
«Часто шахраї обіцяють підробити сертифікати та внести дані в “Дію”. Це неможливо, адже “Дія” тільки відображає інформацію з реєстрів. У випадку із COVID-сертифікатами це дані з Електронної системи охорони здоров’я. Щоб фейковий COVID-сертифікат з’явився в “Дії”, лікар має взяти на себе відповідальність і внести неправдиві дані у ЕСОЗ. Це дуже легко відслідкувати, адже він підписує це своїм е-підписом», — заявив перший заступник міністра Олексій Вискуб.
Водночас американське ABC у матеріалі про чорний ринок ковід-сертифікатів в Україні повідомляє про спосіб, який дозволяє генерувати дійсні сертифікати в «Дії» без вакцинації — для цього лікарю, який бере участь у незаконній схемі, достатньо просто вилити дозу вакцини.
Скриншот: Julia Drozd / ABC
Ціни на подібні послуги коливаються від 20 до 200 доларів, а інколи сягають 380 доларів.
Станом на 23 жовтня в Україні відкрито близько 800 проваджень щодо підробних сертифікатів або тестів на коронавірус. Про це повідомив міністр внутрішніх справ Денис Монастирський в ефірі «Свобода слова» на ICTV.
За його словами, 90% випадків — це шахрайство, коли громадян обдурюють, виманюючи 100 або 200 доларів за підробний сертифікат. Шахраї малюють документ у фотошопі, і QR-код нікуди не веде. Проста перевірка коду по базі виявляє підробку, і пред’явника забирають до поліцейського відділку.
Нагадаємо, Україна — на останньому місці в Європі за рівнем вакцинації. При цьому на відміну від багатьої інших країн світу рівень смертності від COVID-19 — безпрецедентно високий і щодня б’є рекорди. Лише за минулу добу померло 734 особи.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті