
Зараз триває евакуація мешканців з Київщини, Сум, Харкова, Чернігова, і, на жаль, ще не вдається евакуювати мирне населення з Маріуполя та міста Ізюм на Харківщині через обстріли росіянами зелених коридорів.
Мабуть, цілком безпечного міста в Україні зараз немає, проте найбезпечніше на Заході країни — саме туди прямують люди, які хочуть перетнути кордон або дочекатися перемоги в одному з українських міст чи селищ.
«Хмарочос» підготував корисний гайд з контактами та посиланнями для тих, хто евакуюється на Захід України від бойових дій російського окупанта.
Оберіть пункт призначення
Якщо ви не маєте родичів, друзів чи знайомих на Заході України, які могли би вас прийняти, перш за все необхідно визначитись із тим, куди ви прямуєте. Найпопулярнішим напрямком в Україні залишається Львів — туди за два тижні війни приїхали понад 200 тисяч вимушено переміщених осіб, повідомляв мер Андрій Садовий. Місто наразі переповнене, винайняти там помешкання вкрай складно, тому усім радять розглядати альтернативні варіанти на кшталт Луцька, Тернополя, Чернівців, Хмельницького тощо.
Знайти житло зараз непросто у будь-якому місті, яке приймає евакуйоване населення. Проте ви гарантовано отримаєте тимчасовий прихисток, звернувшись на гарячу лінію координаційного центру області або до штабу поселення у конкретному місті.
Гарячі лінії та центри допомоги евакуйованим по областях:
Також на гарячій лінії вас проконсультують щодо трансферу до міста або до кордону, речей першої потреби, необхідного одягу, харчування тощо. Евакуйованим особам зараз надають всебічну гуманітарну допомогу у будь-якому місті України та за кордоном, тому ви абсолютно точно матимете все необхідне, навіть якщо не встигли взяти з собою нічого.
Знайдіть житло
«Хмарочос» вже публікував перелік сервісів, де можна знайти житло в Україні та за кордоном. Посилання на локальні групи та канали з пошуку житла можна знати наприкінці цієї статті. Також актуальні пропозиції житла на заході України щодня публікує у «сторіз» на своїй Інстраграм-сторінці сервіс подорожей Maplost.
Рієлтор зі Львова Мар’ян Яцишин у коментарі «Хмарочосу» підкреслює, що зараз необхідно дуже обережно ставитись до пропозицій винайняти помешкання і в жодному разі не надсилати завдаток. «Через високий попит на ринку багато шахраїв», — підкреслює Яцишин. За його словами, пропозиція на ринку житла вичерпалась понад тиждень тому, і зараз знайти помешкання у Львові чи інших великих містах — неймовірна удача. Проте, наразі, вистачає пропозицій у менших містечках та селищах.
Зверніть увагу, що ціни в усіх містах на Заході України зросли через високий попит, проте мер Львова Андрій Садовий закликає вважати орендодавців чи готельєрів, які завищують ціну за помешкання мародерами. Очільник міста просить повідомляти про такі випадки на Гарячу лінію міста – 1580. «Ми будемо діяти так, як потрібно в умовах воєнного часу: перевіримо і зробимо імена мародерів публічними, а також передамо дані СБУ», – зазначає Садовий.
Волонтерка «Червоного Хреста» Софія, яка чергує у координаційному штабі Центрального вокзалу у Львові, розповідає, що до штабу щодня приходять люди з пропозиціями розмістити евакуйовані сім’ї у себе в квартирі, будинку чи офісі, надають інформацію про умови перебування та стан помешкання й за лічені години знаходиться родина або люди, згодні саме на цю пропозицію. Ситуація дуже динамічна, тому варто неодмінно тримати зв’язок з координаційним штабом, куди б ви не їхали.
В ідеалі ви маєте точно знати, куди вирушаєте й де мешкатимете. Проте в умовах війни це часто неможливо — не хвилюйтеся, про вас неодмінно подбають й в жодному разі ви не залишитесь без прихистку, без речей першої потреби чи без гарячого обіду.
Визначтеся із транспортом
Маєте наступні варіанти:
- власне авто
- авто друзів, знайомих чи попутників
- автобус
- потяг
В цьому документі зібрано посилання на чати та контакти людей, які можуть допомагати перевезенням по Україні та до кордонів. Документ підготував і постійно оновлює сервіс UkrHelp.
Популярний та зручний спосіб знайти попутників — чат-бот «Нам по дорозі». Інший спосіб — залишити запит через сервіс UkraineNow.
Укрзалізниця запустила спеціальний сайт з актуальною інформацією про евакуаційні перевезення під час війни. Телефони гарячої лінії: 0 800 503 111, 044 465 33 44. Якщо лінія перевантажена, зателефонуйте у довідкову ЖД вокзалу вашого міста.
Також зручний спосіб дістатися пункту призначення вам можуть підказати на гарячій лінії центрів допомоги евакуйованим по областях (див. контакти вище).
Зараз на вокзалі кожного міста, яке приймає евакуйованих, знаходиться координаційний штаб, де ви можете отримати інформацію про прихисток, гарячий обід, речі першої потреби та інструкції щодо подальших дій.
Якщо житла немає — поселять у прихисток
Зараз у кожному місті на Західній Україні комунальні та приватні підприємства перетворюють на прихистки для евакуйованих мешканців. Наприклад, у Львові прихистки облаштували у 440 установах освіти і культури, 85 релігійних та десятках приватних організацій, власники яких переоблаштували свої фотостудії, кабінети чи спортивні зали на тимчасові помешкання.
На гарячій лінії Івано-Франківська «Хмарочосу» розповіли про 38 тисяч зареєстрованих осіб, які зупинялись у прихистках з початку війни — більшість з них перебували у місті транзитом. Місць у прихистках наразі вистачає.
У прес-центрі Ужгорода відзвітували про переповненість прихистків: «Якщо люди приїздять вночі, ми селимо їх у місті, проте якщо вдень — намагаємось направити у сусідні поселення, де місць набагато більше». З початку війни Ужгород вже прийняв понад 11 тисяч переселенців. Більшість з них перебували у місті транзитом.
Перевагою прихистків є харчування — наприклад, у школах харчоблоки працюють на повну потужність, аби мешканці прихистків мали повноцінний сніданок, обід та вечерю.
Прихисток — тимчасове рішення, проте він дозволяє оговтатись після евакуації та приділити час пошуку житла й визначенню подальших дій.
Усі необхідні речі можна буде отримати в одному з гуманітарних штабів міста. Вас направлять туди в координаційному центрі, до якого ви звернетесь або потрапите.
Корисні контакти та посилання
за найпопулярнішими напрямками евакуації
Закарпаття
📌 Телеграм-канал «WinWin.Realty» — пошук житла.
📌 Телеграм-канал «ДОПОМОГА Закарпаття» — пошук житла, трансферу та інша корисна інформація для евакуйованих осіб.
📌 Телеграм-канал «Закарпаття допомагає» — інформація про кафе й магазини по всьому регіону, які безкоштовно допомагають біженцям та пригощають їх гарячим обідом, чаєм та кавою.
📌 Корисні контакти й лінки зібрало у себе локальне онлайн-видання Varosh.
📌 Корисні контакти від Maplost.
Львівщина
📌 Чат-бот гарячої лінії Львівської області у Телеграм.
📌 Група у Телеграм «ВОЛОНТЕРИ | ЛЬВІВ» — Центральний волонтерський штаб Львова.
📌 Корисні контакти та аналіз цін на житло у Львові.
📌 Корисні контакти від Maplost.
Івано-Франківщина
📌 Телеграм-канал «Оренда в Івано-Франківську»
📌 Чат у Телеграм для волонтерів Івано-Франківська від Української Волонтерської Служби
📌 Чат-бот «Гаряча лінія Івано-Франківської області»
📌 Корисні контакти та посилання
📌 Корисні контакти від Maplost.
Для евакуації також можна розглядати Тернопіль, Луцьк, Рівне, Вінницю, Хмельницький, Полтаву та інші міста. Корисні контакти можна знайти тут, тут і тут.
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті