Під Дніпром знищили стародавній курган, який опинився на території готелю
Поряд із місцем, де раніше був курган, збудували паркувальний майданчик.
Поряд із місцем, де раніше був курган, збудували паркувальний майданчик.
Зроби добру справу і отримуй винагороди!
Нам як ніколи потрібна ваша підтримка. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 288 днів. За цей час ми опублікували 26235 новин та статей. Ми потребуємо вашої допомоги, щоб продовжувати якісно працювати далі. Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» та отримуйте приємні бонуси від редакції: квитки на культурні заходи в Києві, фірмовий мерч та актуальні книжки, можливість пропонувати редакції теми та багато іншого.
Стати членом Товариства | Хто ми такі?
У травні в селі Підгородне біля Дніпра зрівняли з землею курган. Стародавній могильник кочівників було розташовано на території п’ятизіркового готелю SunRay, повідомляють Тексти.
Поряд із місцем, де раніше був курган, збудували паркувальний майданчик. При готелі також є вертолітний майданчик, тенісні корти та басейн. Доба в котеджі з двома спальнями коштує 14 000 гривень. Готель зареєстровано на Олександра Гузенка, який у 2019 році балотувався до Верховної Ради від «Партії Шарія».
Курган під охоронним номером 6068 називають Белюхова могила. Насправді ж могила курінного отамана Низового війська запорозького Матвія Белюха розташована трохи далі, на території дачного селища.
За словами активістів, два роки тому навколо кургану почали проводити комунікації, садити дерева, обносити бордюром. У березні цього року приїхали археологи «Дніпропетровської археологічної експедиції» й почали розкопки. Активісти закидають, що могильник перекопали ескаватором, а ще не мали дозвільних документів. Виконавці розкопок відкидають звинувачення.
Під час розкопок виявили шість поховань, переважно ямної культури ІІІ тисячоліття до нашої ери. Знахідки — переважно горщики — передали до Дніпровського історичного музею імені Яворницького.
Хто замовив археологічні розкопки, — невідомо. Археологи приватно сказали чиновникам міськради, що їх профінансував інвестор.
Заступниця голови «Дніпропетровської археологічної експедиції» Ірина Шабельникова заявляє, що курган перебував у аварійному стані. Законодавство забороняє чіпати стометрову охоронну зону навколо кургану, натомість його підніжжя заклали бруківкою. Тож, запевняє вона, курган необхідно було розкопати.
«Археологічні розкопки — не руйнування. У нас є відповідні кваліфікації, наукові роботи. Все було узгоджено з державою. Але громадськість абсолютно не розуміється на процедурі розкопок. Тим паче, люди зараз агресивні», — каже вона.
Після реформи децентралізації охорона курганів перейшла від місцевих відділів охорони пам’яток на територіальні громади. Останні ж при цьому не отримали необхідної документації та юридичного механізму для виконання цієї функції.
«Скільки я об’їздив курганів по Україні, покинутих напризволяще! Охоронні таблички й охоронні знаки на них відсутні. Усі охоронні зони порушено. Агрохолдинги, місцеві фермери всіляко намагаються їх підорати або й загнати трактор на курган, а через деякий час узагалі розорати», — зазначає засновник громадського руху «Хранителі курганів» Олександр Кликавка.
Навесні 2021 року біля селища Володарка на Київщині фермер зорав та засіяв курган із похованням пізньої бронзи або залізної доби.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті