Здається, в Києві почався бум книгарень. Із чим це пов’язано?
Більшість нових закладів працюють у форматі «книгарня-кав’ярня». Майже всі — на правому березі.
Більшість нових закладів працюють у форматі «книгарня-кав’ярня». Майже всі — на правому березі.
Цьогоріч у Києві відкрилося щонайменше 14 книгарень. Цей тренд може здатися дивним під час війни. Про передумови та перспективи виникнення нових книгарен ідеться у матеріалі LB.ua.
З відкритих цьогоріч книгарень — три мережеві («Видавництво Старого Лева», «КнигоЛенд» та «Книгарня Є»), ще дві належать до видавництв (Artbooks та «Основи»), а решта — незалежні: Book.ua на Ярвалу, RID на Майдані Незалежності, readellion на Воздвиженці, Readeat на Антоновича, Місто на Арсенальній, Pop-Up Bookstore у ЦУМі, Плекай, Сковорода і Жовтень на Подолі. У січні відкриється книгарня Сенс на Хрещатику.
Більшість нових закладів працюють у форматі «книгарня-кав’ярня». Супутні продажі складають значну частину їхнього доходу: у RID, наприклад, це 70%. У цих просторах проводять різні події, концерти, бесіди та презентації. передусім — це місце зустрічі.
Чимало мають якусь прикметну спеціалізацію. Наприклад, Pop-Up Bookstore пропонує колекційні видання Assouline, Taschen і teNeues, Місто — книжки про мистецтво, readellion — великий вибір журналів, Book.ua — книжки про Київ, Плекай — вживані видання.
Нові київські книгарні зосереджені у правобережному центрі Києва. На лівий берег і в далекі райони правого насмілюються виходити лише великі мережі.
Ще до пандемії показники кількості книгарень в Україні були в 10 разів нижчі за середньоєвропейські. Під час ковіду книгарні масово зникали. Водночас у червні 2023-го в Україні заборонили ввезення книжок з Росії. Українські видавництва позбулися серйозного конкурента. Почали відкриватися нові видавництва.
На жовтень 2023 року в Києві було 104 книгарень — це чверть від всіх українських книгарень загалом (422).
«Книгарень багато не буває, особливо для міста з п’ятимільйонним населенням. Усім вистачить місця, головне — знайти свій напрямок», — вважає директорка RID Тетяна Лисун.
«На таке велике місто до війни книгарень було відчутно замало. А те, що ми спостерігаємо справжній бум відкриття книжкових просторів, свідчить, що після виходу російських книжок з ринку ситуація поступово нормалізується. Місце для нових книгарень, безперечно, є», — каже власниця мережі «Видавництво Старого Лева» Мар’яна Савка.
Наступного року в Україні мала б запрацювати програма державних субсидій на оренду для книгарень. Але щоб отримати субсидію, виторг від книжок має становити не менш ніж 80% від загального — тобто всі нові книгарні-кав’ярні «пролітають». Більш того, Міністерство фінансів наполягає, що треба відтермінувати програму на час після завершення війни.
«Це настільки мізерна сума… — коментує директорка УІК Олександра Коваль. — Якби субсидії впровадили у 2024 році, то по них звернулися б від 100 до 150 книгарень, які потребуватимуть до 85 мільйонів гривень фінансової допомоги».
Цей матеріал не вийшов би без підтримки членів нашого Товариства.
Зараз для сталої роботи видання ми шукаємо 1000 нових учасників спільноти, а в обмін на вашу участь пропонуємо цікаві бонуси!
Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» всього від 100 грн/місяць!
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті