Чому у Черкасах продовжують зникати мозаїки та чи робить щось місцева влада?
У місті більшість творів монументального мистецтва не внесені до реєстру памʼяток.
У місті більшість творів монументального мистецтва не внесені до реєстру памʼяток.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
У Черкасах продовжують зникати памʼятки монументального мистецтва – причиною є відсутність реєстру таких обʼєктів, повідомляє Суспільне Черкаси.
Нещодавно в місті «утеплили» сграфіто (техніка видряпування зображення – ред.) на палаці спорту «Спартак» – панно зображало Спартака на коні. Робота була створена ще у 1960-х роках та донедавна знаходилась у чудовому стані, розповіла керівниця обласної організації національної спілки художників України Лариса Шейх-Афоніна.
Головний архітектор Черкас Віталій Чернуха каже, що панно можна було б назвати «обличчям міста» та вважає його знищення варварством. Він додає, що будь-які зміни у фасаді в історичній частині міста повинні бути узгоджені з міським архітектором. ДІАМ має право штрафувати порушників, каже Чернуха, проте під час війни перевірки заборонені.
Ще однією втратою Черкас стало знищення ще у 2012 році великого мозаїчного панно «Дружба народів» на фасаді однойменного палацу культури. Тоді його визнали аварійним та демонтували. Лариса розповідає, що на панно не було жодних комуністичних символів, а лише робітники та працівники сфери мистецтва, проте історик Сергій Шамара вважає зображення ідеологічним – у жіночій тріаді по центру мозаїки він вбачає зображення України, Росії та Білорусі.
Микола Теліженко є автором багатьох мозаїк у Черкасах та області – наприклад, найбільшого в Україні мозаїчного портрета Шевченка, що знаходиться у селі Будище. На жаль, його роботи, як і більшість панно у місті, не внесені до переліку об’єктів культурної спадщини Черкас.
Керівниця управління культури Черкаської міськради Наталія Осипенко розповіла, що для обліку памʼяток у серпні 2023 року створили міську програму. Її основним завданням є виготовлення облікової та науково-проєктної документації на пам’ятки та щойно виявлені об’єкти культурної спадщини. Наразі у Черкасах знаходяться 204 мистецькі обʼєкти: серед них 76 памʼяток, а решта – щойновиявлені об’єкти. Цей перелік планують поповнювати, проте ця процедура може тривати роками, каже Осипенко.
Наталія додає, що ініціатором внесення обʼєкта до списку може бути як юридична, так і фізична особа, проте для прийняття рішення потрібен висновок мистецького спеціаліста. Якщо зазначеним панно нададуть статус памʼяток, управління зможе видавати приписи щодо зупинення робіт на таких обʼєктах або відновлення памʼятки у випадку її пошкодження чи знищення.
Нагадаємо, магазин в Івано-Франківську зробив мозаїку частиною інтер’єру.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті