У 2021 році відкрився Рейтарська Circle – фудмаркет, розташований у модерністській будівлі-шайбі, зведеній в 1986 році. Простір об’єднав заклади: Kometa Pizza, «Японський Привіт», «Ніша» та інші. Будинок повністю оновили, повернувши фасаду первісний вигляд, проте двір, у якому розташований заклад, не змінювали.
Наразі для цього невеликого простору притаманна ціла низка «київських проблем» – тут замало зелені, є хаотична автомобільна парковка та відсутнє зонування. Нещодавно стало відомо, що будівлю поліклініки, яка раніше була одним комплексом з «шайбою», реконструюватимуть за проєктом Balbek Bureau – там розмісять готель та інші комерційні приміщення. Таким чином, кількість відвідувачів подвірʼя, що поряд, лише збільшиться.
Разом з тим архітектурне бюро GA представило концепцію реконструкції публічного простору довкола Рейтарська Circle. Над проєктом працювали бюро: Synectic A, ISO та бюро ініціативної архітектури «GA». Співавтором проєкту є Влодко Зотов – архітектор та урбаніст, автор концепцій Подільського дворика, Голосіївської площі та урбан-аналізу території біля заводу Ріхерта. «Хмарочос» дізнався, як планують покращити простір та коли реалізують проєкт.
Які проблеми є у подвірʼя та що пропонують автори?
«Простір на Рейтарській має декілька зацікавлених сторін: з одного боку – це місцеві мешканці, які мріють про тишу та наявність місць для паркування, з іншого – тут є будівлі посольств із закритими територіями, а на противагу їм працюють гамірні заклади на Рейтарській та Ярославській» – розповідає Влодко Зотов. Щоб краще зрозуміти проблеми подвірʼя, автори концепції поспілкувались з кількома місцевими мешканцями, проте громадських обговорень, які часто є необхідною складовою для проектування громадських просторів, не проводили, – цього не просили замовники.
Під час невеликих інтерв’ю вдалося з’ясувати, що хвилює місцевих – відтак, один із власників офісу поскаржився на поганий стан сміттєвих баків та шум під час вивезення сміття, а іншому жителю не подобається, що паркувальний майданчик знаходиться близько до його дому.
Під час розробки концепції намагались не створювати великих публічних просторів, щоб не збільшувати кількість шуму на подвірʼї та не турбувати мешканців прилеглих будинків. Спеціально для цього тут навіть не передбачили лавки. Територію довкола «шайби» не вдалось зробити повністю пішохідною, адже повз неї рухаються автомобілі, які заїжджають у двір з Рейтарської.
«Кожне подвірʼя має свій шлагбаум, свій парканчик, тож ми мали забезпечити проїзд до зон приватного паркування. Але центральну зону із “шайбою” вдалося виграти для людей – наразі там є проблема з хаотичним паркуванням, проте останнім часом ситуація дещо покращилась», – розповідає Зотов.
Подвірʼя обʼєднало житлові приміщення, офіси та комерцію, тож провести межу між приватним та публічним простором складно. Автори проєкту пропонують поділити простір на пішохідну, транзитну та приватну зони та створити відпочинковий простір навколо «шайби». Тротуари та транзитну зону планують вимостити відполірованою бруківкою та клінкерною плиткою (плитка, схожа на цеглу – ред.), а в деяких зонах використають гравій та деревʼяну тріску. Ще однією проблемою подвірʼя є калюжі, тож автори концепції пропонують оновити систему водовідводу, завдяки якій вона стікатиме на вулицю та не застоюватиметься на подвірʼї.
Щоб подолати проблему хаотичного паркування, на подвірʼї встановлять металеві парканчики, які захищатимуть і зелені насадження, а на вʼїзді поруч з Рейтарська Circle планують встановити автоматичні стовпчики. Для машин передбачили проїзд шириною три з половиною метри, а для служб доставки – два метри.
Також тут пропонують зробити «живу стіну» на будівлі поліклініки поруч та продовжити її на сусідні будівлі, зокрема на Рейтарська Circle. Виноград кріпитимуть на металеву конструкцію, яку розмістять на невеликій відстані від стіни – таким чином циркулюватиме повітря, а рослини матимуть простір для росту. На подвірʼї також висадять дерева, квіти та злаки.
Спеціально знайшли рішення для проблеми зі сміттям. Баки, якими користуються заклади поруч, хочуть заховати в деревʼяні контейнери з розсувними дверима, а зверху висадити зелень. Таким чином вдасться компенсувати втрачений простір. Автори проєкту пропонують встановити на подвірʼї сортувальну станцію для пластику, паперу, металу та інших відходів. Вони будуть розташовані під навісом, боки якого вкриють живоплотом.
Оскільки незабаром планують реконструювати будівлю поліклініки, кількість пішоходів з боку Рейтарської збільшиться. Бюро GA пропонує озеленити цю частину вулиці, оновити покриття тротуарів та встановити антипаркувальні стовпчики. Реконструкцією всієї вулиці повинне займатись місто, проте Влодко Зотов сподівається, що міська влада дослухається до порад архітекторів та врахує їх під час планування.
Наразі проєкт є лише концепцією, адже до кінця війни пріоритети інші, каже Зотов. Проте ця концепція є дуже детальною та готова до використання, тож, якщо її реалізуватимуть, наступним кроком буде створення робочих креслень. Якщо місцеві мешканці матимуть пропозиції чи зауваження до проєкту, то автори концепції готові до них дослухатись, підсумовує Зотов.
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті