Зроби добру справу і отримуй винагороди!
Нам як ніколи потрібна ваша підтримка. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 299 днів. За цей час ми опублікували 26324 новин та статей. Ми потребуємо вашої допомоги, щоб продовжувати якісно працювати далі. Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» та отримуйте приємні бонуси від редакції: квитки на культурні заходи в Києві, фірмовий мерч та актуальні книжки, можливість пропонувати редакції теми та багато іншого.
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
«Мамонт». Фото: Climeworks

В Ісландії запустили поки що найбільшу у світі станцію, яка висмоктує з атмосфери вуглець, повідомляє CNN.

У 2021 році шведська компанія Climeworks збудувала першу таку станцію під назвою «Косатка» (Orca). Нова станція «Мамонт» (Mammoth) удесятеро більша за свою попередницю. Вона живиться з геотермальних джерел Ісландії.

«Косатка». Фото: Climeworks

Технологія прямого уловлювання (direct air capture, DAC) дозволяє всмоктувати повітря і вилучати з нього вуглекислий газ за допомогою хімічних речовин. Потім вуглець можна закачати під землю, де він природним чином перетвориться на тверду речовину.

«Мамонт» складається з 72 модульних вакуумних колекторів. Установка зможе витягувати з атмосфери 36 тонн вуглецю на рік, що еквівалентно зникненню з доріг 7,8 тисяч бензиноних автомобілів.

«Мамонт». Фото: Climeworks

Вартість вилучення кожної тонни вуглецю може сягати тисячі доларів, хоча компанія не називає точну суму. Для того, аби технологія була доступною й виправданою, ця вартість має наближатися до 100 доларів — цього порогу компанія планує досягти у 2050 році.

Не дивно, що технологія уловлювання повітря зазнає критики: її називають надто дорогою та малоефективною, а також нарікають, що вона може відволікати увагу від системних змін і політики відмови від використання викопного палива. Лілі Фюр, експертка Центру міжнародного екологічного права, вважає, що ця технологія пов’язана з екологічними ризиками.

Наразі все подібне обладнання, що існує у світі, здатне виловити приблизно 0,01 мільйона тонн вуглецю на рік, — у той час, як досягнення кліматичних цілей до 2030 року вимагає 70 мільйонів тонн.

«Мамонт». Фото: Climeworks

У Техасі зараз будують схожу станцію, «Стратос», яка, запрацювавши на повну потужність, висмоктуватиме 500 тисяч тонн вуглецю на рік. Її будує нафтова компанія Occidental. При цьому в себе ж на сайті компанія згадує, що збирається використовувати затверділий вуглець для видобутку важкодоступних залишків нафти зі свердловин.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button