Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Тема цьогорічного Lviv Urban Forum розвивається довкола відповідальності за свої міста. «Щоб зберегти і відновити українські міста після руйнівних наслідків війни, кожен повинен діяти на своєму місці – від міської влади та архітекторів до бізнесу і місцевих мешканців», – розповідають організатори форуму. Під час заходу учасники зможуть послухати лекції провідних українських та іноземних фахівців, відвідати воркшопи та  взяти участь у екскурсіях. Розповідаємо про кількох спікерів форму – видатних архітекторів, місцевих депутатів та містопланувальників.

Дізнатися детальніше про програму та купити квитки можна на сайті Lviv Urban Forum

Створення сталих спільнот з Джоанною Еверлі

П’ятниця, 28 червня
10:00-10:20

На цьогорічний форум завітає і Джоанна Еверлі – головна планувальниця Міністерства житлового будівництва та громад Великої Британії. Перед тим, як обійняти посаду у міністерстві, Джоанна вже мала понад 30-річний досвід у міському плануванні. У 1996 році планувальниця працювала над майстер-планом відбудови центру Манчестера після бомбардувань Ірландської республіканської армії. Працюючи в урядовій Комісії архітектури та будівництва Еверлі понад 10 років працювала над покращенням дизайну будівель, громадських просторів та зелених зон по всій Англії. У складі комісії вона займалась як плануванням та міським дизайном, так і економічним розвитком і організаційним управлінням. Джоанна також стала співавторкою посібників з дизайну будівель та створення успішних майстер-планів, опублікованих Комісією архітектури.

Олімпійський парк королеви Єлизавети в Лондоні. Фото: Anthony Charlton

У 2005-2006 роках Еверлі підтримала створення спеціального органу, який займався підготовкою інфраструктури до Олімпійських ігор у Лондоні 2012 року. Джоанна займалась створенням майстер-плану для Олімпійського парку та втіленням його у життя. Також працювала у благодійному фонді, що допомагав з житлом дітям та молоді, які опинились у скрутному становищі. Окрім містобудівних проєктів, Джоанна займалась і транспортними: протягом двох років допомагала муніципальній агенції Transport for London зі створенням залізничного проєкту Crossrail 2, який був покликаним розвантажити наявні лінії метро та залізниці. Згодом вона працювала консультанткою мера Лондона з питань дизайну міста, а у 2020 році отримала посаду в Міністерстві, де займається питаннями стратегічного планування, напрацюванням міських політик та забезпеченням сталого розвитку.

Під час лекції Джоанна поділиться, як створювати сталі спільноти.

Флоріс Алкемаде про голландське містобудування

П’ятниця, 28 червня
09:30-09:50

З лекцією на Lviv Urban Forum  також виступить нідерландський урбаніст та архітектор Флоріс Алкемаде. З 2015 по 2021 рік він обіймав посаду головного державного архітектора Нідерландів, а у 2018 Флоріс отримав звання Голландського архітектора року. Алкемаде також був гостьовим професором у Гентському університеті та проводив лекції в Академії архітектурі в Амстердамі, спільно з якою у 2020 році випустив книгу «Rewriting Architecture». У книзі Флоріс разом зі співавторами спростовує ідею «табула раса» (чистої дошки – лат.) та закликає враховувати наявний архітектурний контекст під час планування міст.

Фото: Visit Almere

Серед важливих тем діяльності Флоріса – міський розвиток та переосмислення наявних просторів і форм. Під час роботи у всесвітньо відомому архітектурному бюро Office for Metropolitan Architecture (OMA) архітектор працював над створенням майстер-плану центральної частини Алміре – наймолодшого міста Нідерландів. Цей майстер-план неодноразово отримував архітектурні нагороди за ідеальне співвідношення функціональності, щільності забудови та її різноманітності. Разом з OMA Флоріс також розробляв проєкт реконструкції історичної шахти «Цольферайн» у німецькому Ессені та проєкт перебудови 600-метрової будівлі-складу MacDonald у Парижі.

На урбан-форумі Флоріс розповість про принципи голландського містобудування.

Гільма Теодора Гіліте про реновацію радянських шкіл та дитсадків

Четвер, 27 червня
10:30-13:00
П’ятниця, 28 червня
14:30-15:00

Гільма Теодора Гіліте – відома литовська архітекторка та засновниця архітектурного бюро DO Architects. Вона дотримується думки, що архітектура повинна були людиноцентричною, та переважно займається реновацією радянських будівель. Зокрема їй вдалося перетворити типовий радянський дитсадок Peledziukas у місті Пагіряй на затишне та привітне місце для дітей. А військову базу Ogmios Miestas у Вільнюсі DO Architects перетворили на публічний та комерційний простір. Окрім цього, архітектурне бюро Гільми розробило Посібник з проєктування вулиць Вільнюса, який став першою такою збіркою у балтійських країнах. Команда архітекторів, міських планувальників, ландшафтних дизайнерів та фахівців з освітлення працювала над тим, щоб розробити рекомендації, які допоможуть перетворити автомобілецентричні вулиці Вільнюса на затишний простір для пішоходів. Посібник написаний так, що його легко може зрозуміти пересічна людина, а відповідно до його рекомендацій вже реконструювали кілька десятків вулиць у Вільнюсі.

Дитсадок Peledziukas до реновації. Фото: DO Architects
Підпис: Дитсадок після реновації. Фото: Aistė Rakauskaitė

Окрім архітектурних перетворень у Литві, Гільма допомагає й Україні – архітекторка ініціювала створення проєкту Rebuild Wonderful Ukraine. Він обʼєднав архітекторів, міських планувальників, соціологів та донорів з Центральної та Східної Європи задля відбудови українських шкіл та садочків, що постраждали від російських обстрілів. Проєкт втілюють спільно з українським урбан-бюро Big City Lab, Міністерством цифрової трансформації та Міністерством освіти.

На Lviv Urban Forum Гільма розповість, як перетворити радянські школи на затишні простори, а також проведе воркшоп з редизайну українських дитсадків.

Виклики сьогодення від Алехандро Аравени

П’ятниця, 28 червня
17:00 – 18:00

Lviv Urban Forum з лекцією також відвідає відомий чилійський архітектор та переможець Прітцкерівської премії 2016 року Алехандро Аравена. Він відомий проєктуванням соціального житла та прихильністю принципам соціальної рівності, залученості спільноти і сталого розвитку. Одним з найвідоміших соціальних проєктів архітектора є Quinta Monroy у чилійському місті Ікіке – це комплекс з 93 будинків для сімей, що раніше жили на цьому місці у саморобних помешканнях. Метою Аравени було забезпечити відчуття спільноти та приналежності у Quinta Monroy – йому це вдалось завдяки створенню особистих подвірʼїв та зелених зон для мешканців, а також будівництва громадського центру.

Фото: Cristobal Palma/Estudio Palma
Фото: Cristobal Palma88

Ще одним відомим проєктом Алехандро є Сіамські вежі. Будівля є частиною Католицького університету у Сантьяго – її використовують як приміщення для зберігання компʼютерних систем закладу та простір для навчання. Завдяки використанню звичайного скла для зовнішнього оздоблення та фіброцементу (суміш цементу та мінеральних наповнювачів – ред.) для внутрішнього, архітектору вдалось уникнути «парникового ефекту», що надзвичайно важливо при будівництві скляної будівлі у спекотному Сантьяго. Будівля має вигляд двох веж, що відхиляються одна від одної, зʼєднуючись в основі. Сіамські вежі отримали безліч архітектурних нагород за інноваційний дизайн та використання сталих технологій. 

У 2016 році архітектор був директором Венеційської архітектурної бієнале.

На лекції спікер розповість, як не боятись відхилятись від норми та протистояти викликам сьогодення.

Ганна Бондар про створення Містобудівного кодексу

Пʼятниця, 28 червня
10:40-11:00

Серед лекторів форуму буде й Ганна Бондар – заслужена архітекторка України та голова підкомітету з питань містобудування Верховної Ради. У 2011-2012 роках Ганна працювала в Інституті генплану Києва, а з 2015 по 2016 роки виконувала обовʼязки головного архітектора Києва та голови Департаменту містобудування КМДА. Архітекторка була кураторкою першого в Києві фестивалю міських проєктів «PRO місто», конкурсу меморіалу Небесної сотні «Територія гідності» та координаторкою конкурсу на реконструкцію Контрактової площі.
У червні 2023 року Бондар разом з колегами у складі комітету ВР з питань містобудування почала розробляти Містобудівний кодекс – єдиний кодифікований документ, що включатиме все містобудівне законодавство. Його обіцяють написати за два роки. Окрім цього, Ганна активно виступає проти ухвалення законопроєкту 5655 та його «клонів» – на її думку, загальна концепція законопроєкту є хибною, адже він посилює ринок великого капіталу та не запроваджує прозорі правила містобудування, які так необхідні містам.

На форумі Ганна розповість, як відбувається створення Містобудівного кодексу.

    Коментарі:

    Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

    *Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

    Newsletter button
    Donate button
    Podcast button
    Send article button