У 2017 році у Києві «Хмарочос» в рамках проєкту «Підсилення сталих ініціатив громади Старого Подолу» провів соціологічне опитування, результати якого показали, що 82% жителів Подолу позитивно ставляться до облаштування Контрактової площі пішохідною зоною. Очевидно, що кияни очікували, що цей простір стане не просто вільним від машин, а місцем для активного проведення часу, відпочинку та зустрічей.
Спроби організації благоустрою Контрактової площі
Ще у 2015 році в Києві провели конкурс KONTR/ACT на благоустрій Контрактової площі. Він проходив у рамках міської програми «Київ Самобутній», вона була направлена на перетворення Старого Подолу та частини Верхнього міста на пішохідний центр столиці. Її метою було розвивати громадські простори, туризм та сферу обслуговування (кафе та ресторани), при цьому уникаючи нового будівництва, а навпаки — організувати благоустрій території, щоб зробити Поділ комфортним для людей.
Перше місце у конкурсі KONTR/ACT на благоустрій площі посів проєкт «Київська вітальня». У 2017 році відбулась презентація плану перетворення Контрактової площі та частини вулиці Сагайдачного. Декілька місяців тривали підготовчі роботи для реалізації проєкту реконструкції площі — розчистка середовища: на Контрактовій прибрали кіоски, відремонтували сквер біля трамвайних колій та висадили у ньому нові дерева, розпочали дорожній експеримент, прибравши величезну парковку та зробивши майбутню територію реалізації проєкту пішохідною зоною.
Проєкт передбачав створення найбільшого на Подолі саду, комфортного транспортного вузла, зони відпочинку з фонтанами та безбар’єрного середовища, зручного для всіх мешканців та гостей столиці.
Проте до реалізації проєкту так і не дійшло.
Архітектор, співзасновник архітектурного бюро burø Антон Олійник (про якого розповідають BBC у фільмі про українських архітекторів), який був учасником команди переможців конкурсу, розповів, що переможці закінчили підготовку проєкту, проте після етапу розрахунку бюджету реалізація зупинилась. За його словами, для втілення задуму в реальність не вистачило розуміння міським керівництвом того, що цей проєкт потрібен, й скоріш за все, досвіду. До того ж проєкт надскладний, а на шляху втілення стало багато перешкод, які не вдалось подолати. Все це поставило проєкт на паузу.
Тож Контрактова площа так і залишилась порожньою транзитною зоною. Вона не притягує людей — влітку температура на площі підіймається дуже високо, а тому там некомфортно проводити час. Взимку простір також залишається порожнім.
Тимчасовий простір TORV
Ідея створення тимчасового громадського простору, який би приваблював людей на Контрактову площу, виникла понад пів року тому.
Проєктна координаторка Жанна Аншукова розповіла, що у керівника проєкту, урбан-дизайнера та популяризатора велотранспорту Мікаеля Колвілл-Андерсена, який вже два роки живе на Подолі, виникла ідея облаштування Контрактової площі. Він регулярно буває у цьому просторі й чудово розумів як його можна покращити, каже Жанна.
«Мікаель зауважив, що площа неактивна та не надто приваблива. Вона виступає такою транзитною зоною, сполученням між Поштовою та Контрактовою площами. І це буквально асфальтова пустеля, яка має більший потенціал, ніж те, що є зараз», — каже вона.
Чому більшість площ в українських містах саме такі та з якою ціллю вони створювались «Хмарочос» розповідав в цьому матеріалі.
Проєкт назвали TORV — з данської мови перекладається, як «площа». На його реалізацію спонсором, найбільшою фармацевтичною компанією Данії «Novo Nordisk», вже виділено шість мільйонів гривень, проте загальний бюджет проєкту станом на зараз становить 7,2 мільйона гривень.
Його основна мета, за словами представниці ГО «ДІЙ», — залучення людей до створення й планування цього простору. Жанна розповіла, що для цього провели вже перше онлайн опитування, в якому могли взяти участь всі охочі кияни. Таких опитувань планують ще декілька. Інформація про них, воркшопи та інші зустрічі буде публікуватись в соціальних мережах компанії.
«В нас, звісно, є ідеї, і ми можемо вийти завтра і почати втілення, але нам, важливо, розуміти чого бажають містяни», — зазначає Жанна.
Результати першого опитування показали, що більшість киян хочуть бачити на площі місця для сидіння, щоб цей простір був безпечний, щоб влітку сонце не нагрівало площу до некомфортних 56 градусів тепла. Також містяни відповідали, що хочуть бачити озеленення на площі, освітлення і різні зони для активності — занять спортом або культурних подій.
За словами Жанни, окрім опитувань планують проводити громадські слухання, воркшопи, а з часом й толоки, підготовку площі та реалізацію проєкту.
Вона розповідає, що для облаштування площі користуватимуться принципами тактичного урбанізм, — це концепція, широка відома по світу, яка дозволяє змінювати маленькі речі та простори, без значних затрат, проте матиме суттєвий впливає на комфорт та привабливість міста.
Головна ціль — зробити з цього транзитного простору «місце призначення», тобто кінцевою точкою, куди люди будуть приїжджати, щоб провести час, зайнятись спортивною діяльністю, відпочити, попрацювати чи повчитися.
На площі планують створити умовний потік, тобто одну вуличку, по якій люди б рухались без обмеження. Рух буде вільним по всієї площі, але є ціль створити такий собі напрямок руху, щоб у людей з’являлось бажання пройти і побачити, що всередині відбувається. Також планують залишити зону для транзитного руху пішоходів через площу й велосипедну смугу, щоб вони могли безпечно рухатись площею.
Також на площі планують облаштувати спортивні локації. Жанна каже, що при їх створенні, звісно, відштовхуватимуться від запитів і потреб громади. Реагувати на бажання планують оперативно. Готові створювати нові локації навіть на місяць, швидко реагуючи на запити та пору року.
Розмірковують й над автономним живленням, встановленням сонячних панелей чи використанням вітрової енергетики.
Площу планують зробити зеленим простором — встановити дерева у кашпо. Матеріали для організації простору, за словами Жанни, обирають ретельно — підбирають екологічні або ж перероблені.
Проте всі напрацювання команди варіативні, наголошує вона. Візуалізація — це лише бачення та ідеї для облаштування простору, проте бажання громади та думка керівництва міста враховується, й все може змінюватись.
За останні пів року у команди, в якій працюють сам Мікаель, Жанна, урбанпланувальниця Уляна Вітрак та архітектор проєкту Павло Жуков, відбулись вже численні зустрічі для того, щоб отримати дозволи та втілити проєкт у реальність. Зустрічались з департаментом захисту довкілля і адаптації до змін клімату, з Подільською районною державною адміністрацією та спілкою архітекторів України.
За словами Жанни, їх проєкт підтримали на кожному етапі.
«Є розуміння наскільки це важливий проєкт. Тим паче його втілення під час повномасштабної війни, коли наше психічне та фізичне здоровʼя потребує підтримки. Плюс це не за кошти українців. Проєкт оплачують спонсори в рамках програми «Міста здорового життя». А саме компанія Ново Нордіск, головна корпоративна соціальна відповідальність якої — це покращення громадського здоров’я, фізичного здоров ‘я і ментального здоров’я», — розповідає вона.
Наразі залишилось зустрітись з мером Києва та отримати остаточний дозвіл від нього. Проте Жанна наголошує, що основною вони вважають думку громади.
«Наш головний пріоритет — це громада, подоляни, кияни, всі, хто будуть користуватися простором. Наш головний акцент, щоб це було з людьми і для людей», — каже координаторка проєкту.
Критика проєкту TORV
Проте є й кияни, які й критикують тимчасове облаштування площі командою «ДІЙ». Один з них — активіст, автор телеграм-каналу «Містознавство» Володимир Петренко.
«В презентації проєкту зазначено «особлива увага буде приділена спорудам, які мають на меті значно покращити здоров’я киян». А чи хочуть кияни мати спортивну інфраструктуру саме на Контрактовій? В п’яти хвилинах розташований спортмайданчик на Cпаській, доступний під футбол, баскетбол та теніс. В 15 ж хвилинах Поштова площа, відома своєю кількістю скейтерів. Ці місця вже існують та користуються популярністю. Натомість Контрактова для містян — зовсім не про спорт. Підтвердити чи спростувати моє спостереження можна було б на партисипативних заходах, втім їх досі не провели. Публічний простір має відповідати дослідженим потребам містян, а не лише сфері діяльності спонсорів. Особливо, коли мова про іконічну площу в середмісті столиці», — наголошує він.
Жанна Аншукова розповіла, що команда InfoSapiens планує провести 600 інтерв’ю на площі, в рамках першої хвилі залучення — до облаштування простору. В ході інтерв’ю планують опитувати містян про стан їх фізичного та ментального здоров’я, вплив облаштування площі на це.
Володимир задається питанням про те, хто буде підтримувати стан об’єктів благоустрою протягом двох років та забезпечувати справність спортивного інвентарю, за які кошти обслуговуватиметься простір та чи вистачить на це людського ресурсу?
За словами Жанни, ці питання ще вирішують.
«Зазвичай в таких проєктах ми покладаємось на волонтерів, але зараз також спілкуємось з містом щодо потенційної синергії», — каже вона.
Проте Володимир має сумніви. Критикує обслуговування він, спираючись на стан, в якому знаходиться Терапевтичний сад, який також облаштували ГО «ДІЙ».
На думку Володимира, тактичні інтервенції на площі можуть бути, проте цілі проєкту, комунікація з громадою та форма реалізації викликають багато питань.
Що говорять переможці конкурсу KONTR/ACT?
За словами Жанни керуючись професійною етикою вони спілкуються з командою, яка виграла конкурс на облаштування площі. Це підтвердив й Антон Олійник.
За його словами, діалог між переможцями конкурсу та ГО «ДІЙ» триває. Команда не проти облаштування площі, за умови, що це тимчасове рішення. Всього на підготовку, реалізацію та функціонування TORV виділили два роки, 6 місяців вже триває розробка та узгодження проєкту.
Антон розповів, що стале облаштування площі за проєктом «Київська вітальня» можливо лише за умови зміни міської політики. Адже такі проєкти завжди довготривалі, вимагають багато погоджень та грошей. А отже потрібне, насамперед, політичне рішення робити перетворення, закладені у проєкті реконструкції.
Читайте також: Коли розпочнеться реконструкція Контрактової? Не скоро (Матеріал 2020 року)
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті