Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
Фото: Akshar Dave / Unsplash

Навіть зараз, коли хвилі екстремальної спеки стали новою нормою, кондиціонери в європейських будинках є рідкістю. Особливо це вражає американців, як-от телеканал CNN, який спробував розібратися, чому так.

У США кондиціонери встановлено у 90% житлових будинків і квартир. При цьому температуру регулюють так, аби у приміщенні було холодно — принаймні європейці часто скаржаться на надто низьку температуру. Також варто враховувати, що жінкам комфортніше перебувати у дещо тепліших приміщеннях.

Натомість у Європі в середньому кондиціонерами обладнано приблизно 20% домівок. У деяких країнах ця частка значно менша — 3% і Німеччині та 5% у Великій Британії, причому в останній це часто не вбудовані системи, а переносні охолоджувачі повітря. Отже, більшість європейців у себе вдома рятуються вентиляторами, льодом і холодним душем.

Читайте також: Як вижити у місті без кондиціонера: список порад

«В Європі у нас просто немає традиції користування кондиціонерами, — тому що донедавна не було такої великої потреби», — зазначає Браян Мозервей, голова департаменту енергоефективності в Міжнародній енергетичній агенції.

Вартість електроенергії

Кондиціонери довгий час сприймалися як розкіш, а не необхідність. Їх дорого встановлювати, вони споживають багато енергії. CNN стверджує, що тарифи на електрику в європейських країнах вищі, ніж у США. За даними, які ми знайшли, європейські тарифи справді вдвічі вищі за американські (0,29 євро за кіловат проти 0,14 євро за кіловат).

Після початку нової війни Росії проти України ціни на енергію ще більше підскочили, й навіть стабілізувавшись згодом, все одно лишаються недоступними для багатьох європейців.

Архітектура

Інший чинник — архітектура. Будівлі у Південній Європі проєктувалися під регіональний клімат: із товстими стінами, маленькими вікнами та жалюзями чи решітками, покликаними фільтрувати сонячні промені й одночасно забезпечувати протяг.

Слід, утім, зазначити, що це характеристики історичної архітектури. Зі стрімким розстанням населення, міграцією, розвитком капіталізму та технологій, які допомагали здешевити та прискорити будівництво, чимало сучасних будинків, передусім багатоповерхових, будувалися з метою вмістити якомога більшу кількість мешканців якомога меншим коштом.

Водночас у північніших регіонах Європи архітектура історично була менш пристосована до спеки. Теплові хвилі на півночі стали траплятися відносно нещодавно.

Сюди варто додати загалом більший вік європейської забудови. В Англії, наприклад, кожний шостий будинок було зведено до 1900 року. У старих будівлях складніше встановити системи клімат-контролю (одночасно житловий фонд Великої Британії є так само найгірше утепленим з-поміж країн Європи). До того ж, фасади історичних пам’яток охороняються законом, що часто унеможливлює встановлення кондиціонерів.

Вплив на клімат

Кондиціонери також суперечать стратегії Європи досягти вуглецевої нейтральності до 2050 року. Вони не лише споживають багато енергії, але й виділяють тепло назовні. Дослідження, проведене у Парижі, виявило, що кондиціонери можуть підвищити температуру на вулиці на 2-4 градуси. Цей ефект особливо відчутний з огляду на щільність забудови в європейських містах.

Деякі країни обмежують користування кондиціонерами з метою заощадження енергії. Так, Іспанія у 2022 році заборонила виставляти температуру кондиціонерів у громадських приміщеннях нижче за 27 градусів.


Однак на тлі того, що Європейський континент нагрівається вдвічі швидше за решту світу, популярність кондиціонерів таки зростає. За прогнозом Міжнародної енергетичної агенції, до 2050 року кількість кондиціонерів у країнах ЄС зросте вдвічі порівняно з 2019 роком — до 275 мільйонів.

У компанії Salmon, яка спеціалізується на системах клімат-контролю, кажуть, що за останні п’ять років попит зріс чи не втричі. «Люди просто не можуть функціонувати, коли о третій дня все закипає».

Втім, це замкнене коло: кондиціонери споживають енергію, споживання нагріває планету та посилює кліматичну кризу, ще вищі температури призводять до ще більшого використання кондиціонерів.

Цей матеріал не вийшов би без підтримки членів нашого Товариства.
Зараз для сталої роботи видання ми шукаємо 1000 нових учасників спільноти, а в обмін на вашу участь пропонуємо цікаві бонуси!
всього від 100 грн/місяць!

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button