Для багатьох людей житло на вторинному ринку з кожним роком стає все менш привабливим – неремонтоване, з поганою ізоляцією і незручним плануванням. Водночас оренда квартир у Києві все ще асоціюється з непевністю, можливістю несподіваного виселення та, очевидно, не дає відчуття безпеки, особливо якщо йдеться про велику сім’ю.
Після фінансової кризи 2008 року Національний Банк заборонив видавати іпотечні кредити в валюті. Але тим, кому не вистачає коштів на бажане помешкання в новому будинку, забудовники все ще пропонують купити житло на виплат у доларах чи євро.
Через ймовірну нестабільність гривні ризики завжди високі. Для одних обвал курсу виливається у нові можливості, для інших – у довготривалі фінансові проблеми. Марія Мартос разом із чоловіком у 2013 році насмілилися взяти квартиру в розстрочку в іноземній валюті. Вони розказали «Хмарочосу», як це було, і з якими проблемами та викликами стикнулися.
Чому новобудова
У двокімнатній квартирі на Печерську ми з чоловіком жили разом із трьома дітьми, які всі мешкали в одній кімнаті. На той момент вони були різного віку і мали відмінний графік сну – хтось спав два рази на день, хтось три, а старшому при цьому ще треба було робити домашнє завдання. Кухня була дуже маленька, тому вся сім’я навіть не могла повечеряти разом. Cпочатку годували дітей, а тоді їли самі.
Ми довго мріяли про окрему кімнату для кожної дитини, а тоді, зрештою, вирішили продати цю квартиру в центрі і купити більш просторе житло в віддаленішому районі Києва. Я передивилася багато квартир, які ми могли собі дозволити – в Ірпені, на Русанівці, в інших районах Києва. Старі будинки були неохайними, ліфти брудними, в під’їздах неприємно пахнуло. На жаль, для Києва в цьому немає нічого нового.
Я також кілька разів робила ремонт у квартирі на Печерську, і щоразу це було просто нестерпно. Ніколи неможливо обмежитися початковим наміром просто переклеїти шпалери. Все починає сипатися і ламатися. Наш будинок був 1957 року. Мабуть, з тих пір його суттєво й не ремонтували. Крім того, там завжди було страшенно холодно взимку – навіть із обігрівачами.
У новому помешканні хотілося уникнути всіх цих неприємностей. Ми прагнули якоїсь легкості в побутових рішеннях. Переїзд із трьома дітьми – це вже чималий виклик. Тому найбільше схилялися до житла в новобудові.
Читайте також: Києву потрібно вирішувати житлову проблему. Як в цьому допоможуть податок на нерухомість та соціальні помешкання?
Чому Комфорт Таун
Незадовго до наших пошуків збудували першу чергу ЖК «Комфорт Таун». Мій друг там купив собі квартиру. Нам сподобався цей проєкт, адже там була своя концепція. Це вирізняло Комфорт Таун серед інших ЖК. На той момент у Києві ще значно менше будували нового житла (з 2010 року близько 16% будинків Києва становлять новобудови. Після завершення всіх розпочатих проєктів ЖК, додасться ще близко 12-15% квартир у новобудовах, – ред).
Читайте також: На фестивалі CANactions відбулась дискусія про хаотичну забудову Києва. Ось основні тези
Коштів, виручених за продаж квартири на Печерську, нам не вистачило, щоб покрити всю суму. Тому ми розраховували на розстрочку від забудовника. Більшість із них давали кредити від одного до трьох років, а для нас це було непосильно. Натомість у Комфорт Тауні була можливість розтягнути виплати на п’ять років.
Варто зазначити, що вторинний ринок тоді був досить дорогим. Крім того, радянські квартири сплановані так, ніби вони взагалі не передбачають багато дітей. Максимум, що ми отримували – ще одну кімнату. Але простору для життя п’яти людей все рівно було недостатньо. Залишалося хіба шукати приватний будинок під Києвом, але цю опцію ми тоді не розглядали.
У 2013 році друга черга була на фінальному етапі будівництва. Вільними залишилося всього кілька квартир. Мені дуже сподобалася одна з них розміром сто метрів квадратних. Її спроєктували ніби під нашу сім’ю. Там було три поверхи і можливість виділити окрему кімнату для кожної дитини.
Рішення було прийнято дуже швидко, хоча ставати інвесторами вже на фініші не дуже вигідно. Квартиру швидко здали в експлуатацію, і ми почали ремонт.
Ставлення до закритої території
Насправді мені ніколи не подобалася концепція ЖК із закритою територією. На початку десятих років вони лише почали з’являтися і здавалися якимось гетто. Але основною мотивацією для пошуку нової квартири були діти. Хотілося, щоб вони мали достатньо простору вдома і могли без страху гуляти поблизу. На той момент старшому синові виповнилося 13, молодшому – чотири, а доньці – три роки.
Крім того, як жінка я часто не почувалася в безпеці в Києві. Бувало, що в 90-х підлітком мене переслідували чоловіки на вулиці або чекали десь під під’їздом. Я з усіх сил хотіла захистити свою доньку від такого досвіду. Зараз їй 13, в неї свій підлітковий бунт – яскравий одяг, стрілки на очах тощо. Якщо територія охороняється, мені спокійніше, коли вона ввечері повертається додому зі своїх занять.
Читайте також: У ЖК «Комфорт Таун» сплеск квартирних крадіжок. Чи сприяють паркани та охорона підвищенню безпеки?
Як виплачували борг
Перший внесок за нову квартиру становив для нас 780 557 гривень, що на той момент було відповідником 97 655 доларів. Його ми покрили з продажу нашого помешкання на Печерську. Вся квартира в ЖК «Комфорт Таун» коштувала близько 140 тисяч доларів (на той момент – один мільйон 120 тисяч гривень, – ред.). Ще десять тисяч доларів (80 тисяч гривень, – ред.) набігало як відсотки.
У нас була досить зрозуміла і надійна фінансова ситуація. У чоловіка – постійна робота. Щомісячні виплати розміром у 600-700 доларів на місяць (менше шести тисяч гривень – ред.) здавалися посильними.
На різницю між вартістю житла на Печерську і першим внеском ми навіть встигли відремонтувати придбану квартиру. Щоб трохи зекономити на час ремонту зняли дачу під Києвом. Там прожили чотири місяці – з листопада 2013 по лютий 2014. Це були нелегкі часи. Чоловік щодня їздив на Майдан, а я залишалася з дітьми і топила пічку в заміському будинку. На щастя, нам трапилася гарна бригада, яка зробила ремонт оперативно.
Читайте також: Я зробила ремонт в однокімнатній квартирі під час карантину. Скільки це коштувало?
Що змінив обвал гривні
Одразу після революції почався обвал гривні. Наша розстрочка була в доларах. А це означало, що замість шести тисяч на місяць нам слід тепер платити 24. Деякі компанії йшли на поступки і робили знижки своїм клієнтам. Забудовник Комфорт Тауна запропонував лише фінансові канікули. Це означало, що можна не сплачувати частину суми. Але в кінці розстрочки доведеться віддати ці кошти зі значно більшими відсотками.
«У кризовий період дійсно надходило багато звернень, – пояснює «Хмарочосу» Андрій Левін, директор КУА «Валприм», основного інвестора Комфорт Тауна. – Ми погоджували однакові умови для всіх, зокрема 25% знижки на будь-яке дострокове погашення і 30% знижки на весь борг, який сплачувався повністю і достроково. Також можна було взяти кредит у банку. Багато хто перекредитувався зі знижкою, ми одночасно працювали з Ощадбанком, з Кредобанком та іншими банками, які були готові. Також йшлося про фінансові канікули на шість місяців без штрафних санкцій та продовження терміну розстрочки до 10 років. Звертаю увагу, що на канікули не нараховувалися ні відсотки, ні пеня, ні штрафи. Разом сума договору не змінювалася і подорожчання договору не було. Ми дали можливість несплачені суми оплатити пізніше».
На той момент у ЖК «Комфорт Таун» мешкало кілька сімей наших знайомих і друзів. У своєму невдоволенні ми почали гуртуватися. Ініціативна група ходила на протести, вимагала підтримки чи пошуку компромісу. Але невдовзі після цього найактивніша сім’я різко продала квартиру і за кілька днів з’їхала з Комфорт Тауна. Подейкували, що їм погрожували. Це багатьох демотивувало. (представники Комфорт Тауна спростовують будь-які погрози мешканцям зі свого боку і наполягають, що майже з усіма мешканцями вдалося домовитися і вирішити їхні питання – ред.)
Зрештою, ми продовжили термін розстрочки з п’яти до семи, а згодом – до десяти років. Зараз сплачуємо щомісяця близько 500 доларів (13 500 грн, – ред.) і ще близько ста доларів (2700 грн, – ред.) за фінансові канікули.
У січні 2023 року в нас закінчується розстрочка, але після цього впродовж шести місяців маємо ще виплачувати кошти за фінансові канікули. Тобто повністю покрити всю суму з відсотками маємо в вересні 2023 року.
Як живеться у Комфорт Тауні
Від компанії забудовника ЖК «Комфорт Таун» абсолютно на всіх рівнях мені дуже не вистачає розуміння того, що будівництво ЖК – це не просто заробіток. Це справа, яка вимагає чутливості, адже йдеться про стосунки з людьми та про їхні домівки.
До прикладу, нам неодноразово без жодного попередження вимикали електрику в усій квартирі за прострочений платіж терміном в один день. Уявіть, як бути з трьома дітьми, коли немає світла, гарячої води і можливості приготувати їжу. Я переконана, що такі речі можна вирішувати делікатніше.
«Вимикання електроенергії – це радикальний захід для квартир, які досі у нашій власності, в разі постійного ігнорування наших звернень і попереджень. Ми телефонуємо, пишемо листи, приходимо. По суті, від несплати до моменту вимикання світла минає не менше двох-трьох місяців. Це ніколи не відбувається спонтанно. Лише в разі відсутності реакції на попередження. І це поодинокі випадки на 7,5 тисяч квартир комплексу, таких проблемних у нас лише три квартири. Було близько тисячі з проблемними боргами, але з усіма якось домовилися», – пояснив Андрій Левін.
Робота комунальної служби ЖК також незадовільна. Якось був сильний дощ. Очевидно, злив не прочистили, і близько 30 автівок повністю затопило водою. Серед них була і моя. Нам дуже пощастило, що вона висохла і далі працює.
Громадою ми хотіли подати до суду, але до засідання не дійшло. В ЖК «Комфорт Таун» дуже хороші юристи. Нам пояснили, що виною всьому природне лихо. Майже одразу після цього була друга злива. І ситуація з затопленням авто повторилася (на щастя, не з нами). Ніяких висновків не зробили.
«Описана проблема справді була. Справа в тому, що міська дощова каналізація у цьому районі замулена на 80% відсотків. Ми зверталися до міської влади, і після відсутності реакції самі почистили ці системи, але проблема частково лишилася, бо загальний колектор не може прийняти велику кількість води під час надмірної зливи, – розповідає Андрій Левін. – Ми зараз почистили дощову каналізацію настільки, наскільки це можливо. На в’їздах з боку Новуса і з боку Спортлайфа підняли асфальтове покриття (як лежачі поліцейські тільки вище) і розвернули потік води, щоб він не йшов у Комфорт Таун. Нам відомо, що вода піднімалася високо, але про несправність авто не йшлося. До нас за відшкодуванням збитків не зверталися».
Читайте також: Експеримент: чи проїде пожежна машина запаркованими вулицями «Комфорт тауну»
Наразі за своє помешкання заплатили вже 150 тисяч доларів (чотири мільйони п’ятдесят тисяч гривень – ред.). Якщо додати відсотки, вартість ремонту, то вийде, мабуть, дорожче, ніж квартира на Хрещатику.
Я не шкодую про свій вибір. На момент прийняття рішення він здавався найбільш адекватним. Водночас я не рекомендую іншим купувати квартиру в розстрочку в іноземній валюті. Це надто ризиковано. Варто шукати інші варіанти.
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті