«Окупанти не мали гадки, куди потрапили»: Фільм про захоплення Чорнобиля отримав гран-прі в Німеччині
Росіяни відпрацьовували захоплення ЧАЕС на Курській атомній станції.
Росіяни відпрацьовували захоплення ЧАЕС на Курській атомній станції.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 121 днів. За цей час ми опублікували 24983 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Документальна стрічка «Чорнобиль 22» Олексія Радинського отримала головний приз кінофестивалю в німецькому Оберхаузені — одному з найстаріших фестивалів короткометражних фільмів у світі.
Фільм розповідає історію окупації Чорнобильської АЕС росіянами навесні минулого року. Режисер використав приховані зйомки з мобільних телефонів працівників атомної станції та провів понад двадцять глибинних інтерв’ю зі свідками тих подій: працівниками, екологами, самоселами.
Журі відзначило вміння Радинського створювати напругу та відсутність зайвої естетизації.
Фільм знімали як частину проєкту The Reckoning Project: Ukraine Testifies («Свідчить Україна»), команда якого збирає докази російських військових злочинів в Україні та передає до міжнародних кримінальних судів.
«Один із найперших злочинів, скоєних російською армією в Україні, — це захоплення ЧАЕС та Зони відчуження. Це також одна з найбільш перспективних справ проти РФ у міжнародних судах (за статтею “ядерний тероризм”). І це один із дуже небагатьох злочинів, виконавці якого встановлені точно, і вже давно: це генерал-майор Бураков та полковник Фролєнков, які керували захопленням ЧАЕС», — зазначає Радинський.
На його думку, розуміння того, що сталося у Зоні відчуження у березні 2022 року допомагає зрозуміти причини провалу всього російського вторгнення.
Всі свідки ділилися зі знімальною командою таким спостереженням: росіяни опинились у Чорнобильській зоні, не маючи жодної гадки про те, куди вони насправді потрапили.
Російські військові командири зізнавалися, що захоплення ЧАЕС вони відпрацьовували на Курській атомній станції, яка є двійником Чорнобильської у всьому, окрім однієї деталі: її територія не забруднена радіацією.
В результаті росіяни в Чорнобилі значно більше дбали про пошук «біолабораторій НАТО», ніж про власну радіаційну безпеку.
«В принципі, те саме можна сказати про будь-яку окуповану точку України. Росіяни просто не розуміли, куди вони потрапили, бо колоніальні міфи є дуже ненадійним джерелом для планування військової операції. Але саме в Чорнобилі колоніальні міфи зіграли з росіянами особливо злий жарт», — додає Радинський.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті