Ландшафтний архітектор, який вигадав міста-губки: хто він такий і що це за концепція
У віці десяти років Кунцзянь Юй упав у річку й ледь не потонув. Його врятували гілки верби, за які він зміг ухопитися.
У віці десяти років Кунцзянь Юй упав у річку й ледь не потонув. Його врятували гілки верби, за які він зміг ухопитися.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
У жовтні китайський ландшафтний архітектор Кунцзянь Юй отримав чергову відзнаку — премію Оберландер. Журі відзначило, що він переспрямував ландшафтну архітектуру від «руйнівної конфронтації з природою» до взаємодії та адаптації.
Він здобув міжнародне визнання як автор концепції «міста-губки» — sponge city. Це модель містопроєктування, стійка до повеней і підтоплень на тлі змін клімату. Можна назвати її стійкою дренажною системою в міських масштабах. У Китаї цю концепцію ухвалили на державному рівні в 2013 році.
61-річний архітектор зараз живе в Пекіні, але народився він у маленькому селі. На думку Вільяма Сондерса, автора книги про нього (Designed Ecologies: The Landscape Architecture of Kongjian Yu), звідти й походить його любов до природних і невибагливих до догляду просторів та неприйняття декоративних, надміру штучних ландшафтів.
Сам Юй згадує, що у віці десяти років упав у річку й ледь не потонув. Його врятували гілки верби, за які він зміг ухопитися. Поєднання води та рослинності залишилося для нього втіленням стійкої екосистеми.
Його фірма Turenscape реалізувала понад 600 проєктів у понад 200 містах: переважно китайських, але також у Франції, Індонезії, Сінгапурі, Таїланді, США.
Агресивна міська забудова, скорочення площі зелених зон, штучні покриття та ущільнення шару ґрунту під будівлями та дорогами робить міста вразливими до злив та інших опадів.
Концепція «міста-губки» передбачає надання пріоритету таким об’єктам, як болітця, незаасфальтовані стежки та доріжки, дощові сади, зелені дахи, підземні резервуари, водопроникні тротуари тощо.
Юй вважає водний менеджмент основою проєктування стійких екосистем у містах. За його словами, ідея міста-губки спирається на воду та взаємодію з нею: сповільнення води, її затримання, повторне використання, утворення пористорого ландшафту.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті