Волонтери зібрали найповніший список українських памʼяток – це понад 100 тисяч обʼєктів
Список сформували у межах щорічного конкурсу «Вікі любить памʼятки».
Список сформували у межах щорічного конкурсу «Вікі любить памʼятки».
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 119 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Волонтери зібрали найповніший відкритий список памʼяток української культурної спадщини – це понад 100 тисяч обʼєктів, повідомили у ГО «Вікімедіа Україна».
Щороку Вікіпедія проводить конкурс «Вікі любить памʼятки» – з моменту його заснування у 2010 році було завантажено понад 3,1 мільйона фото. Мета проєкту – зібрати фото пам’яток для ілюстрування статей Вікіпедії та також спонукати людей до вивчення власної історії та культури.
Фотоконкурс в Україні проводить «Вікімедіа Україна» з 2012 року – за понад 10 років до нього вже долучились близько трьох тисяч учасників і учасниць. Стотисячною памʼяткою, фото якої завантажили у межах конкурсу, став костел Святого Матвія монастиря бернардинів у селі Лешневі Львівської області. Наразі ця пам’ятка XVII століття перебуває в аварійному стані.
Таким чином, список обʼєктів культурної спадщини, що розміщений у Вікіпедії, став найповнішим відкритим списком українських памʼяток. Наразі єдиного офіційного відкритого реєстру памʼяток в Україні немає – Державний реєстр нерухомих памʼяток є неповним, розповідають у «Вікімедіа», а електронна система «єПам’ятка» ще не розпочала повноцінну роботу.
Важливо формувати якомога точніший список об’єктів культурної спадщини, щоб документувати їх стан, особливо під час війни, каже членкиня оргкомітету проєкту Ольга Крезуб. Вона розповідає, що документувати памʼятки непросто: наприклад, одного разу ОДА надала список памʼяток, а міська рада відповіла, що в них на території пам’яток немає – насправді їх було аж 22.
У роботі з памʼятками важливим аспектом є вільний цифровий доступ до документів, що стосуються культурної спадщини – це різні розпорядження, постанови та накази. Анатолій Гончаров, ініціатор конкурсу «Вікіджерела люблять пам’ятки», розповів, що більшість документів організація отримує у вигляді сканів, текст яких іноді складно розпізнати – для цього створили окрему кампанію, у межах якої всі охочі можуть допомогти з оцифруванням документів.
Нагадаємо, у Міністерстві культури розповіли, що зруйновані війною памʼятки не просто відновлюватимуть, а перетворять їх на туристичні центри.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті